Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadny interweniuje w sprawie sprzedaży alkoholu na Hali Targowej

Radny interweniuje w sprawie sprzedaży alkoholu na Hali Targowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 styczeń 2023 00:00
Radny interweniuje w sprawie sprzedaży alkoholu na Hali Targowej Wizualizacja

Niby przed nami już ostatnia prosta przed otwarciem zmodernizowanej zabytkowej Hali Targowej przy ulicy Podwale, w nowej odsłonie ma być to jednak przestrzeń relaksu z restauracjami, kawiarniami oraz także potencjalne miejsce imprez kulturalnych. Otwarcie hali to zatem jeszcze czas przyszły, natomiast już dzisiaj pojawiają się oczekiwania, aby zakaz w tym miejscu sprzedaży alkoholu.

,,Protest” z takim oczekiwaniem mieli w listopadzie wystosować do ratusza przedsiębiorcy (nie wskazani konkretnie jacy) oraz Rotary Club Bydgoszcz. Poznajemy je, bowiem interpelacje z prośbą odniesienia się do niego skierował radny Bogdan Dzakanowski – Alkohol, który leje się strumieniami, a szczególnie w piątki i w soboty, powoduje zachowania i postawy, uwłaczające naszej bydgoskiej kulturze – brzmi stanowcze pismo.

 

O ile to, że alkohol szkodzi w dużych ilościach jest faktem o którym nawet nie trzeba dyskutować, to na pewno oczekiwanie prewencyjnego zablokowania uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji może zaskakiwać. Uderza to bowiem we swobodę wolnej konkurencji, skoro w promieniu kilku metrów od tej hali mamy kilka punktów sprzedających alkohol. Praktycznie to lokale sąsiadujące z halą, które już mają koncesję na alkohol, na takiej decyzji by znacznie zyskały.

 

W sąsiedztwie hali znajduje się też sklep monopolowy, w którym od kilku miesięcy zgodnie z uchwałą wprowadzającą Park Kultury Stare Miasto sprzedaż alkoholu jest zakazana. Chodzi o to, aby uniknąć spożywania alkoholu ,,pod chmurką”.

 

Prezydent odnosząc się do interpelacji stwierdza, że zgodnie z prawem prezydent nie ma narzędzi, aby jeżeli przedsiębiorca wnioskujący o koncesje, spełniający ustawowe wymogi, odmówić mu wydania koncesji. Radni mogą teoretycznie zmniejszyć limit wydawanych koncesji, ale nie jest wówczas powiedziane, że alkoholu nie będzie na hali, może koncesja nie być przedłużona jakiemuś sąsiedniemu klubowi.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu