Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSędzia z Bydgoszczy z rekomendacją do Izby Karnej Sądu Najwyższego. Jej kandydaturę poparł biskup

Sędzia z Bydgoszczy z rekomendacją do Izby Karnej Sądu Najwyższego. Jej kandydaturę poparł biskup

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 styczeń 2023 10:00
Sędzia z Bydgoszczy z rekomendacją do Izby Karnej Sądu Najwyższego. Jej kandydaturę poparł biskup Fot: SO Bydgoszcz

W piątek Krajowa Rada Sądownicza miała przedstawić prezydentowi Andrzejowi Dudzie 7 kandydatów do Izby Karnej Sądu Najwyższego, ostatecznie KRS wskazał tylko jedną kandydaturę sędzi Anny Dziergawy, która od 2018 roku orzeka w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Nieobsadzenie 6 pozostałych miejsc politycy opozycji komentują jako sensację.

Kandydatów było więcej, ale tylko sędzia Dziergawa otrzymała w głosowaniu Krajowej Rady Sądowniczej wystarczającą liczbę głosów. Sędzia posiada ponad 20-letni staż pracy w prokuraturze i w sądach. Za rozprawę pt. ,,Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w praktyce sądów polskich” - uzyskała tytuł doktora.

 

Co jednak rzuciło się w oczy senatorom biorącym udział w przesłuchaniu kandydatów, to rekomendacja biskupa bydgoskiego (nie jest wprost wyjaśnione, czy chodzi o obecnego czy jego poprzednika), którą przedłożyła kandydatka. Senator Bogdan Zdrojewski pytał czy biskup napisał rekomendację sam z siebie, czy został o nią poproszony. Sędzia Dziergana przyznała, że sama zwróciła się z prośbą do biskupa.

Rekomendacja KRS choć jest bardzo istotna, to ostateczną decyzję czy dana osoba zasiądzie w Izbie Karnej SN podejmie prezydent Andrzej Duda.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu