Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUstawa zabrania UMK łączenia bydgoskich szpitali – toruński uniwersytet jednak chce kombinować

Ustawa zabrania UMK łączenia bydgoskich szpitali – toruński uniwersytet jednak chce kombinować

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 styczeń 2023 11:09
Collegium Medicum Collegium Medicum

Wprowadzone w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej poprawki zabraniają łączenia lub likwidowania szpitali uniwersyteckich bez zgody ministerstw właściwych ds. zdrowia oraz edukacji i nauki, jak wynika z deklaracji politycznych takiej zgody w tych resortach nie ma, przez co pomysł połączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, poprzez faktyczną likwidację szpitala Biziela, nie może zostać zrealizowany. Rada Collegium Medicum na wniosek rektora przyjęła stanowisko w kierunku pewnej formy konsolidacji.

Zgodnie z tym stanowiskiem oba szpitale miałyby jednego dyrektora, miało by zostać powołane do życia Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, które będzie konsolidowało szpitale Jurasza i Biziela. Zadaniem tego centrum będą kwestie administracyjne w obu szpitalach., Z uwagi jednak na zapisy ustawowe, formalnie oba szpitale nadal mają zachować odrębność.

 

- Jak nie kijem to pałką – tymi słowami komentuje decyzję Rady Collegium Medicum radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz, z którego inicjatywy jednogłośnie Sejmik Województwa podjął stanowisko negatywnie oceniające pomysł konsolidacji - Rektor UMK szuka sposobu na obejście niewygodnej ustawy, by zawłaszczyć bydgoski Szpital im Biziela. Niestety podporządkowane Kolegium Rektorskie w tym pomaga. To jest skandal.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu