Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPracodawcy Pomorza i Kujaw domagają się od polityków odblokowania KPO

Pracodawcy Pomorza i Kujaw domagają się od polityków odblokowania KPO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 styczeń 2023 12:16

Pilnych działań od całej klasy politycznej domaga się mający siedzibę w Bydgoszczy związek Pracodawcy Pomorza i Kujaw, W swoim stanowisku wskazują oni, że jeżeli kryzys wokół KPO będzie się wydłużał to odczują go wszyscy Polacy w postaci bankructw firm. Komisja Europejska jako warunek uruchomienia środków z KPO wskazuje spełnienie przez Polskę kamieni miliowych dotyczących przestrzegania zasad praworządności. Na stole leży kwota 158,5 mld zł, z czego 106,9 mln zł to bezzwrotne dotacje.

Jako Pracodawcy Pomorza i Kujaw żądamy od całej klasy politycznej, a zwłaszcza od Rządu RP i parlamentu, pilnego podjęcia wszystkich koniecznych działań umożliwiających pozyskanie i uruchomienie funduszy z Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) – czytamy w stanowisku zarządu Pracodawców Pomorza i Kujaw.

 

Środki z KPO według wstępnego harmonogramu miały do Polski trafić już dawno, pierwotne harmonogramy zakładały nawet obowiązek wyłonienia większości projektów do końca 2022 roku. Mamy jednak już rok 2023,a wciąż nie wiadomo nawet czy te środki do Polski trafią za sprawą sporu politycznego w parlamencie oraz sporu rządu z Komisją Europejską.

 

Trwająca niepewność oraz perspektywa ewentualnej utraty wsparcia prowadzi do degradacji polskiej pozycji gospodarczej na tle innych państw Unii Europejskiej. Już dziś, w wyniku radykalnego spadku inwestycji, przy jednoczesnym wzroście cen energii i wysokiej inflacji, pojawiają się poważne problemy gospodarcze. Ich nieuchronnym skutkiem będzie nie tylko fala zwolnień pracowników i upadłość firm, ale również ograniczenie wpływów budżetowych – czytamy w stanowisku.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu