Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO tym jak w praktyce zrezygnowaliśmy z kolei na lotnisko

O tym jak w praktyce zrezygnowaliśmy z kolei na lotnisko

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 styczeń 2023 00:35

Jeszcze nie tak wiele miesięcy temu można było mówić o koncepcji budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego na bydgoskiego lotnisko, a dalej do Trzcinca jako o realnej do realizacji w najbliższych latach. Różne strony wskazywały poszczególne korzyści, marszałek województwa mówił o skróceniu czasu podróży pociągiem z Bydgoszczy do Torunia, taka linia kolejowa byłaby też ważna dla rozwoju Bydgoszczy jako węzła multimodalnego bo łączyłaby planowany terminal Bydgoszcz Emilianowo z cargo w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Dzisiaj możemy mówić o tej linii kolejowej jednak jako o pieśni dalszej przyszłości.

Gdy w 2019 roku okazało się, że planowany za środki europejskie wieloletni program inwestycji kolejowych zakładający modernizację ponad 150 km torów, zostanie zrealizowany tylko w niewielkim procencie, władze województwa za zgodą Komisji Europejskiej dokonały przesunięcia części środków na opracowanie dokumentacji projektowych pod nową perspektywę finansową 2021-2027 Unii Europejskiej. W rezultacie na stole pojawiło się opracowanie dokumentacji projektowej dla skomunikowania kolejowego Bydgoszczy z Kcynią (przez Nakło – ta dokumentacja już powstaje) oraz dla budowy linii kolejowej do Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Środki na dokumentację dla linii Solec Kujawski – Port Lotniczy – Trzcicniec zapisano w projektach budżetu województwa na 2021 i 2022 rok, ale ostatecznie Urząd Marszałkowski nie wyłonił wykonawcy, dlatego oficjalnie w 2022 roku z opracowania tej dokumentacji zrezygnowano. Marszałek Piotr Całbecki za główny powód stawiał brak opracowania stawiał brak deklaracji PKP PLK co do finansowania samej inwestycji w przyszłości. Na tę inwestycje trzeba by liczyć przynajmniej 0,5 mld zł. Pojawił się też inny powód, który przed rokiem niespecjalnie wskazywano, ale gdyby wybrano wykonawcę w ubiegłym roku, to mogłoby nie starczyć czasu, aby opracować dokumentację i rozliczyć ją

 

W praktyce można założyć, że przynajmniej do 2030 roku prace budowlane dla tej linii nie ruszą.

 

Było to drugie podejście do koncepcji

Warto przypomnieć, że pierwszy raz koncepcja budowy linii kolejowej łączącej Solec Kujawski z Trzcincem pojawiły się kilkanaście lat temu, gdy powstał projekt BiT City, w pierwotnej jego wersji ta linia kolejowa miała powstać, ale ostatecznie planowane na ten cel środki przesunięto na dworce.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu