Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO tym jak w praktyce zrezygnowaliśmy z kolei na lotnisko

O tym jak w praktyce zrezygnowaliśmy z kolei na lotnisko

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 styczeń 2023 00:35

Jeszcze nie tak wiele miesięcy temu można było mówić o koncepcji budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego na bydgoskiego lotnisko, a dalej do Trzcinca jako o realnej do realizacji w najbliższych latach. Różne strony wskazywały poszczególne korzyści, marszałek województwa mówił o skróceniu czasu podróży pociągiem z Bydgoszczy do Torunia, taka linia kolejowa byłaby też ważna dla rozwoju Bydgoszczy jako węzła multimodalnego bo łączyłaby planowany terminal Bydgoszcz Emilianowo z cargo w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Dzisiaj możemy mówić o tej linii kolejowej jednak jako o pieśni dalszej przyszłości.

Gdy w 2019 roku okazało się, że planowany za środki europejskie wieloletni program inwestycji kolejowych zakładający modernizację ponad 150 km torów, zostanie zrealizowany tylko w niewielkim procencie, władze województwa za zgodą Komisji Europejskiej dokonały przesunięcia części środków na opracowanie dokumentacji projektowych pod nową perspektywę finansową 2021-2027 Unii Europejskiej. W rezultacie na stole pojawiło się opracowanie dokumentacji projektowej dla skomunikowania kolejowego Bydgoszczy z Kcynią (przez Nakło – ta dokumentacja już powstaje) oraz dla budowy linii kolejowej do Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Środki na dokumentację dla linii Solec Kujawski – Port Lotniczy – Trzcicniec zapisano w projektach budżetu województwa na 2021 i 2022 rok, ale ostatecznie Urząd Marszałkowski nie wyłonił wykonawcy, dlatego oficjalnie w 2022 roku z opracowania tej dokumentacji zrezygnowano. Marszałek Piotr Całbecki za główny powód stawiał brak opracowania stawiał brak deklaracji PKP PLK co do finansowania samej inwestycji w przyszłości. Na tę inwestycje trzeba by liczyć przynajmniej 0,5 mld zł. Pojawił się też inny powód, który przed rokiem niespecjalnie wskazywano, ale gdyby wybrano wykonawcę w ubiegłym roku, to mogłoby nie starczyć czasu, aby opracować dokumentację i rozliczyć ją

 

W praktyce można założyć, że przynajmniej do 2030 roku prace budowlane dla tej linii nie ruszą.

 

Było to drugie podejście do koncepcji

Warto przypomnieć, że pierwszy raz koncepcja budowy linii kolejowej łączącej Solec Kujawski z Trzcincem pojawiły się kilkanaście lat temu, gdy powstał projekt BiT City, w pierwotnej jego wersji ta linia kolejowa miała powstać, ale ostatecznie planowane na ten cel środki przesunięto na dworce.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Sikorski dystansuje się od możliwości zostania unijnym komisarzem

  Od wyborów europejskich minął już ponad tydzień – w Unii Europejskiej rozpoczęły się układanki nowego rozdania w Komisji Europejskiej, od wielu tygodni w spekulacjach pojawia się nazwisko Radosława Sikorskiego, obecnie szefa polskiej dyplomacji. Sikorski miałby odpowiadać za sprawy obrony lub unijną dyplomację. Polityk i premier Donald Tusk w poniedziałek od tego się zdystansowali.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

Wiadomości z regionu