Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa czwartego kręgu Opery Nova potrwa przeszło 2 lata.

Budowa czwartego kręgu Opery Nova potrwa przeszło 2 lata.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 styczeń 2023 10:17
Budowa czwartego kręgu Opery Nova potrwa przeszło 2 lata. Wizualizacja

W ubiegłym tygodniu podpisana została z firmą Budimex umowa na budowę czwartego kręgu Opery Nova wraz z budową schowanego parkingu na około 300 samochodów – wykonawca od tego momentu ma 28 miesięcy na rozbudowę instytucji kultury, parking zgodnie z umową ma być gotowy za niecałe dwa lata (18 miesięcy). Wykonawca szacuje, że kubatura nowego obiektu przekroczy 37 tys. metrów sześciennych (nie licząc garażu).

 

Wysokość nowego budynku, który będzie połączony łącznikiem z budynkiem głównym Opery Nova przekroczy nieznacznie 20 metrów i będzie liczyć 7 kondygnacji (w tym 2 podziemne).

 

W nowym kręgu pojawić ma się nowoczesna sala kinowa, dodatkowo powstanie przestrzeń wystawowa oraz sala do prób scenicznych.

 

Budimex za tę inwestycje dostanie 116,7 mln zł zapłaty.

 

Wieloletnia batalia

List intencyjny Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie na wspólne finansowanie rozbudowy Opery Nova podpisały w okolicach 2018 roku. Długie lata trzeba było czekać na znalezienie montażu finansowego na realizację tej inwestycji, przy czym Bydgoszcz była od początku finansowo, województwo rozważało natomiast różne formuły, łącznie z zaciągnięciem bezpośrednio przez Operę Nova kredytu, który miało Województwo poręczyć, ale żadna z koncepcji nie przyniosła sukcesu. Po drodze sejmik powołał nawet spółkę Kujawsko-Pomorskie inwestycje Regionalnego, która miała zaciągnąć potencjalnie zobowiązania na rzecz realizacji tej inwestycji.

 

Sprawę udało się dopiero domknąć w przyszłym roku, co pozwoliło w czerwcu ogłosić przetarg, ale z uwagi na odwołania kierowane przez potencjalnych wykonawców otwarcie ofert miało miejsce dopiero pod koniec września. Ofertę Budimexu oficjalnie wybrano dopiero 24 lipca, natomiast już po nowym roku doszło do podpisania umowy.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu