Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo podwyższa ocenę naukową dla UKW

Ministerstwo podwyższa ocenę naukową dla UKW

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 styczeń 2023 06:19

W sierpniu Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki ewaluacji polskich uczelni wyższych, od tej oceny – choć dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nie najgorzej – uczelnia się odwołała, a Komitet Ewaluacji Nauki zweryfikował raz jeszcze ocenę, podwyższając ocenę dla aż 7 kategorii naukowych. Dla UKW w praktyce oznacza to dodatkowe 17 kategorii do habilitowania oraz 10 kategorii do doktoryzowania.

 

Dla uczelni wyższe noty od Komitetu Ewaluacji Nauki to na pewno większy prestiż, ale też wyższa subwencja finansowa z budżetu państwa oraz prostsze procedury uruchamiania nowych kierunków.

 

W sierpniu ministerstwo przyznało UKW dwie najwyższe kategorie A dla nauk: o kulturze i religii; polityce i administracji. Kolejne 8 dyscyplin otrzymało nieco wyższą ocenę B+.

 

Po ponownej ewaluacji ministerstwo postanowiło przyznać ocenę B+ kolejnym 7 kategoriom, łącznie zatem na UKW 15 kategorii ocenione jest na B+. Gorzej niż ta ocena wypadają dwie kategorie: nauki o komunikacji społecznej i mediach (ocena B) oraz matematyka (ocena C).

 

W toku jest jeszcze ocena dla literaturoznawstwa, które ma ocenę B+, uczelnia wnosi o ocenę A – ta sprawa jeszcze nie jest zamknięta.

 

- Uzyskane wysokie wyniki oceny jakości działalności naukowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wskazują, że badania naukowe mogą odegrać istotną rolę w rozwoju naszej uczelni, zgodnie ze Strategią UKW przyjętą na lata 2021--2026. Są jednocześnie dowodem istnienia dużego potencjału naukowego kadry akademickiej, jej pracowitości i determinacji w osiąganiu celów naukowych. Cieszymy się z uzyskanych wyników, bo nie tylko utrzymaliśmy dotychczasowe uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, ale je znacząco poszerzyliśmy – komentuje rektor UKW, prof. Jacek Woźny.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu