Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczęła się budowa kotłów gazowych w bydgoskiej elektrociepłowni. Ma to ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery

Rozpoczęła się budowa kotłów gazowych w bydgoskiej elektrociepłowni. Ma to ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 styczeń 2023 00:04
Rozpoczęła się budowa kotłów gazowych w bydgoskiej elektrociepłowni. Ma to ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery Fot: PGE Energia

W poniedziałek na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I na Jachcicach miało miejsce symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję, która ma być pierwszym krokiem w odejściu bydgoskich elektrociepłowni od węgla. Paliwo gazowe, które co prawda nie jest uznawane za w pełni ekologiczne, Komisja Europejska traktuje jako paliwo przejściowe w ramach realizacji zielonej transformacji. Inwestycja ma się zakończyć do połowy bieżącego roku.

Jest to długo planowana inwestycja, pierwotnie miała zakończyć się przed końcem 2022 roku, ale rusza teraz.- – Inwestycja w Elektrociepłowni Bydgoszcz I wpisuje się w realizację celu Grupy PGE, który zakłada 70% udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do 2030 r. – mówi Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. – Priorytetem z perspektywy działalności naszej spółki jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz dbanie o jakość powietrza w poszczególnych lokalizacjach. PGE Energia Ciepła rozwija się, inwestując w nowe instalacje, spełniające obowiązujące i przyszłe normy środowiskowe. Budowa nowych jednostek wytwórczych zasilanych gazem ziemnym w Bydgoszczy, mająca na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko, to bardzo ważna inwestycja będąca kolejnym krokiem w transformacji ciepłownictwa w naszym kraju.

 

Nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy. Jej zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy.

 

Inwestycje w niską emisję planowane także w drugiej elektrociepłowni

W grudniu uprawomocniła się decyzja środowiskowa dla budowy źródła energii kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy min. 50 MWe, składającego się z silników gazowych, a także źródła rezerwowo-szczytowego w ramach Elektrociepłowni Bydgoszcz II zlokalizowanej na Kapuściskach. Ta inwestycja ma się zakończyć na początku 2025 roku.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu