Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPięć firm zainteresowanych zaprojektowaniem nowej linii tramwajowej

Pięć firm zainteresowanych zaprojektowaniem nowej linii tramwajowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 styczeń 2023 00:38

W poniedziałek nastąpiło otwarcie w ofert w przetargu na zaprojektowanie przebiegu nowej linii tramwajowej od ronda Kujawskiego, przez ulicę Solskiego, Piękną do Szubińskiej, a stąd do Placu Poznańskiej i wzdłuż Kruszwickiej do ronda Grunwaldzkiego. Ma być to pierwszy etap w kierunku rozbudowy komunikacji tramwajowej w tej części miasta. Ratusz liczy na pozyskanie dofinansowania unijnego.

Łącznie mówimy o torowisku o długości 3,4 km. Linia ma być projektowana pod tzw. zielone torowiska, bardziej estetyczne dla oka, ale też bardziej ekologiczne. Wyłoniona w tym przetargu firma będzie musiała opracować dokumentację techniczną dla tego odcinka, a także dla przebudowy pętli tramwajowej w Myślęcinku. Kluczowym elementem realizacji tego zadania będzie uzyskanie przez wykonawcę decyzji środowiskowej oraz uzyskanie decyzji ZRID. W praktyce po tym etapie będzie można już ogłaszać przetargi na roboty budowlane.

 

Miasto przewidziało w tym przetargu kwotę blisko 1,9 mln zł, patrząc na najtańsze oferty to będzie to przynajmniej 1,9 mln zł. Znacznie droższe będą już roboty budowlane – ratusz liczy na pozyskanie z Programu operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (największy program operacyjny dla Polski) przeszło 80 mln zł. Jaki będzie realny koszt pokaże postępowanie przetargowe.

 

Zakłada się, że okres projektowania i uzyskiwania decyzji potrwa około roku.

 

W najbliższej perspektywie finansowej Bydgoszcz chce zbudować też linie tramwajową łączącą ulicę Gdańską z dworcem PKP oraz wzdłuż alei Wyszyńskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu