Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW diecezji bydgoskiej spada liczba wiernych. Na te liczby należy wziąć pewien dystans z uwagi na pandemie

W diecezji bydgoskiej spada liczba wiernych. Na te liczby należy wziąć pewien dystans z uwagi na pandemie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 styczeń 2023 06:34

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane dotyczące religijności Polaków za 2021 rok – na te dane musimy wziąć taki dystans, że był to rok pandemii i obowiązywania ścisłych obostrzeń pandemicznych. Przy czym nie można też podchodzić do sprawy zbyt optymistycznie, bo są przesłanki, aby stwierdzić, że aktywność religijna Polaków spada – jesteśmy społeczeństwem coraz szybciej laicyzującym się.

 

Co rzuca się w oczy w diecezji bydgoskiej to znaczący spadek liczby udzielonych chrztów, gdy w skali kraju notuje się wzrost chrztów w 2021 roku w stosunku do 2020 roku. W diecezji bydgoskiej było ich niecałe 2,8 tys. w 2021 roku, gdy w 2020 roku mieliśmy prawie 5,3 tys. chrztów, spadek jest zatem wyraźny. Wpływ na to mogą mieć niekorzystne tendencje demograficzne, bo dzieci rodzi się coraz mniej – jak jednak liczyliśmy kilka miesięcy temu - jeszcze w 2014 roku chrzest otrzymywało ponad 90% urodzonych na terenie diecezji dzieci, gdy w 2019 roku było to już ok. 86%.

 

Wzrosła natomiast znaczącą liczba zawieranych małżeństw z 1204 w 2020 roku do 2021 roku. Jest to jednak tendencja ogólnopolska, wynikać może z tego, iż w 2020 roku gdy przyszła do nas pandemia wiele osób wstrzymywało się ze ślubami z uwagi na niemożność zaplanowania wesela w obostrzeniach. Rok 2021 był pod tym względem już bardziej elastyczny.

 

Mniej praktykujących i chodzących na religię

W 2021 roku na niedzielne Msze Święte (w oparciu o prowadzone na jesień liczenie wiernych) uczęszczało koło 23,6% diecezjan uznających się za katolików, gdy w 2019 roku (przed pandemią) było to 33,5%. Sakrament komunii świętej, co traktowane jest jako głębsza wiara, przyjmowało 11,4% uznających się za katolików, w 2019 roku było to 15,3%. Pod tym względem na tle kraju diecezja bydgoska nie zalicza się zarówno do tych z największą gorliwością wiary, ale też jest kilka diecezji, gdzie na Msze uczęszcza mnie niż 20% wiernych.

 

Opracowanie statystyczne wskazuje też na wyraźny spadek zainteresowania lekcjami religii – w roku szkolnym 2019/2020 na katechezy uczęszczało ponad 88% uczniów szkół z diecezji bydgoskiej, w roku 2021/2022 było to niecałe 75%. Spadek jest zatem wyraźnie widoczny.

 

Wstępnie dane za 2022 rok znamy

Dokładny raport dotyczący zakończonego niedawnego roku poznamy zapewne na początku 2024 roku (tak wynika z cyklu wydawniczego ISKK, ale kilka tygodni temu biskup Krzysztof Włodarczyk w rozmowie z Gazetą Wyborczą ujawnił, że liczenie wiernych, które przeprowadzono w październiku wykazało, że na Msze uczęszcza ok. 20% wiernych, czyli nawet mniej niż wynika z danych za 2021 rok.

 

Przypomnijmy też, że na przełomie listopada i grudnia dogłębny artykuł o kryzysie w bydgoskim Kościele opublikował amerykański The New York Times, o czym pisaliśmy - Amerykańskie media piszą o trudnej sytuacji bydgoskiego Kościoła i analizują jej przyczyny

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu