Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie media w sytuacji bez wyboru

Bydgoskie media w sytuacji bez wyboru

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:57

W ostatnim czasie bydgoskie media publikują krytyczne wobec ratuszowego medium ,,Bydgoszcz Informuje” publikacje, stawką tej batalii jest to, czy w Bydgoszczy uchowa się jeszcze wolne dziennikarstwo, czy bydgoszczanie będą skazani jedynie na przekazy jednostronne. Publikacje wskazujące na zagrożenia jakie wynikają z ,,Bydgoszcz Informuje” publikowali oprócz Portalu Kujawskiego także: Gazeta Wyborcza, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska, czy lokalna telewizja. Bydgoskie media stanęły jednak w sytuacji bez wyboru.

,,Bydgoszcz Informuje” wydawany jest przez ratusz, treści tworzą osoby zatrudnione w ratuszu, z tego też powodu trudno nazwać to niezależnym medium. Nie jest to już jednak też biuletyn, bowiem ratusz robi wszystko, aby swój tytuł upodabniać do normalnych mediów, a dzięki finansowaniu z budżetu miasta może prowadzić szeroką ekspansję i wyrzucać inne media na margines rynku - Wydawanie własnych mediów przez samorządy to praktyka dewastująca rynek mediów lokalnych, która rozprzestrzeniła się w całej Polsce, na wszystkich poziomach samorządowych – pisze Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, komentując sytuację w Bydgoszczy.

 

Sytuacja w Bydgoszczy jest obecnie bez precedensu, bowiem w żadnym innym dużym mieście włodarze nie poszli tak daleko. Zagrożenia dla demokracji w wydawaniu przez samorządy swoich gazet od wielu lat wskazywali eksperci – wiele lat temu powstał Raport o stanie samorządu opracowany przez zespół ekspertów na czele z profesorem Jerzym Hausnerem (wicepremierem w rządzie Leszka Millera), od wielu lat ten problem podnosi też instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i WatchDog Polska.

 

Helsińska Fundacja podnosi wątpliwości dotyczące naruszania Konstytucji, warto o tym pamiętać, jak politycy wspierający funkcjonowanie ,,Bydgoszcz Informuje” (np. radni głosujący za utrzymaniem środków na to wydawnictwo w budżecie miasta) będą próbowali kreować się na obrońców ładu konstytucyjnego.

 

Walka o utrzymanie na rynku, ale też walka o prawo do informacji dla czytelnika

W tej sytuacji wiele mediów walczy o przetrwanie, wbrew narracji jaka wypływa nieformalnie z ratusza, nie są to media grupy Polska Press, których zakup przez PKN Orlen samorządowcy traktują jako pretekst do swoich działań. Grupa Polska Press sobie poradzi bez problemu, dostanie się pozostałym mediom.

 

Oberwie się jednak też mieszkańcom szukającym rzetelnej informacji, bo ,,Bydgoszcz Informuje” nigdy nie napiszę, ani krytycznego słowa wobec prezydenta, czy innych wydziałów Urzędu Miasta, choć jak sam prezydent Rafał Bruski przyznawał nie raz, przy tak dużej machinie zawsze dochodzić będzie do błędów. To zjawisko już wiele lat temu opisał raport prof. Hausnera - Jedną z funkcji prasy jest kontrola władzy, a tej roli nie może spełniać czasopismo samorządowe, albowiem trudno wyobrazić sobie, aby władza kontrolowała samą siebie. Na domiar złego prasę tę zazwyczaj redagują pracownicy samorządu, którzy praktycznie nie odważą się skrytykować swoich przełożonych.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu