Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSposób w jaki ratusz tworzy swoje media to istne Bizancjum

Sposób w jaki ratusz tworzy swoje media to istne Bizancjum

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 styczeń 2023 06:23

Przed tygodniem słyszeliśmy, że ratusz nie wyklucza nawet całkowitego sprywatyzowani przewozów autobusów w Bydgoszczy, bo prywatni przewoźnicy są tańsi od MZK – a jak są tańsi to dlaczego budżet miasta ma dopłacać więcej. Co istotniejsze – jak podkreślał prezydent Bruski, pomimo bycia tańszymi te firmy generują zysk, a nie stratę jak MZK. Wynikać ma to przede wszystkim z lepszej organizacji pracy. Jak się przyjrzy jednak kulisom wydawania ,,Bydgoszcz Informuje” to zobaczymy elementy, na które prywatne media sobie już nie mogą pozwolić z powodów ekonomicznych.

 

Od bardzo wielu długi lat w ratuszu zatrudniony jest fotograf – zmieniali się prezydenci, fotograf pozostał co pokazywać może, że praca tej osoby jest traktowana z dużym uznaniem. Od kilku miesięcy swojego fotografa ma też ,,Bydgoszcz Informuje”, dochodzi niekiedy wręcz do takich sytuacji, gdy na jedno wydarzenie lub konferencję prasową przychodzą oboje, choć skoro działają w jednej strukturze Urzędu Miasta jeden mógłby udostępnić drugiemu. Na ten element w rozmowach między dziennikarzami zwraca się uwagę od dawna, bo prywatnych mediów nie stać na taką nieefektywność w wykorzystywaniu zasobów, nawet tych największych. Urząd Miasta jak widać stać, skoro podatnicy za to płacą.

 

Zdjęcia to jednak nie jedyny element braku efektywności jaki można zauważyć. Od dłuższego czasu konferencje prasowe w ratuszu są transmitowane na żywo, wykorzystywany jest do tego specjalny aparat fotograficzny, który nagrywa obraz w dość dużej rozdzielczości. Z tego nagrania tak naprawdę potem mogą korzystać wszyscy, działające jednak w strukturach ratusza Bydgoszcz Informuje desygnuje osobę, która dodatkowo zajmuje się filmowaniem telefonem komórkowym.

 

Promocja nowej marki też kosztuje

Temat tworzenia przez samorządy swoich mediów nie dotyka tylko Bydgoszczy, z dużych miast sporo mówi się o Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi. Włodarze tamtych miast bazują jednak na markach swoich urzędów – czyli korzystają kolejno z wykreowanych już, także w mediach spolecznościowych marek – wroclaw.pl, gdansk.pl, lodz.pl. W Bydgoszczy postanowiono od podstaw promować nowy tytuł, co prawda przy użyciu profilu na Facebook-u Bydgoszcz.pl, ale promocja nowej marki jednak kosztuje. Beneficjentem takiej decyzji włodarzy Bydgoszczy będzie na pewno Facebook, gdzie idą nie tak małe środki z budżetu miasta na płatną promocję profilu ,,Bydgoszcz Informuje”.

 

Może więc zatem należy rozważyć sprywatyzowanie wydziału promocji i odpowiedzialnego za komunikację społeczną?

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu