Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZ Budapesztu do Pragi można pojechać nieco drożej niż z Bydgoszczy do Warszawy. To cena jaką płacą konsumenci za brak konkurencji na torach

Z Budapesztu do Pragi można pojechać nieco drożej niż z Bydgoszczy do Warszawy. To cena jaką płacą konsumenci za brak konkurencji na torach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 styczeń 2023 07:58
Z Budapesztu do Pragi można pojechać nieco drożej niż z Bydgoszczy do Warszawy. To cena jaką płacą konsumenci za brak konkurencji na torach Fot: RegioJet

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o podwyżce cen biletów w PKP Intercity na pociągi z Bydgoszczy – o ile oficjalne komunikaty mówią, że w skali kraju podwyżka wyniosła ok. 12%, to na najważniejszych dla Bydgoszczy kierunkach jest to około 25%. Chcąc kupić z dnia na dzień bilet do Warszawy musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie 75 zł, do Poznania i Gdyni poniżej 50 zł też będzie trudno pojechać. Tymczasem w Czechach podróż z Pragi do Budapesztu kosztuje o 15 zł więcej niż z Bydgoszczy do Warszawy, choć odległość ponad dwukrotnie większa.

 

Celowo piszę o Czechach, bowiem duży wpływ na ceny biletów w Czechach ma obecność prywatnego przewoźnika RegioJet. Ten przewoźnik od kilku lat zabiega o większą obecność w Polsce, ale utrudnia to Urząd Transportu Kolejowego. Już w 2021 roku Czesi chcieli uruchomić dwa pociągi dziennie z Gdyni przez Bydgoszcz, Inowrocław, Poznań i Wrocław do Pragi. UTK decyzję na tylko jeden pociąg wydał kilka miesięcy temu, w praktyce RegioJet nie było wstanie wystartować od nowego rozkładu, a z UTK chce iść do sądu. Główny argument jaki pojawiał się w postępowaniu prowadzonym przez UTK to wnioski PKP Intercity, aby nie wpuszczać czeskiego przewoźnika. Polski narodowy przewoźnik boi się konkurencji.

 

Tak działa konkurencja w Czechach

Bilet kupiony z dnia na dzień w RegioJet z Pragi do Budapesztu kosztuje ok. 20 euro, czyli niecałe 100 zł, odległość przekracza jednak 550 km, czyli jest to ponad dwa razy tyle co podróż z Bydgoszczy do Warszawy. Z Pragi do Budapesztu można pojechać też pociągami narodowego czeskiego przewoźnika Ceske Drahy za 794 koron, co stanowi ponad 150 zł według aktualnego kursu.

 

Z Pragi do Pardubic RegioJet oferuje bilety w zależności od godziny w przedziale 5-6 euro. To odległość podobna jak między Bydgoszczą i Poznaniem. Jak przeliczymy te ceny to daje nam mniej niż 30 zł, w PKP Intercity taka przyjemność to z dnia na dzień przynajmniej 50 zł. Ceske Drahy na tym odcinku proponują 195 koron, czyli niecałe 40 zł.

 

Odległość z Bydgoszczy do Pragi jest podobna jak z Pragi do Budapesztu, stąd też ewentualna cena tego połączenia mogłaby nie przekraczać 100 zł.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu