Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProkuratura nie tylko ściga bandytów, ale też martwi się o uposażenia bydgoskich radnych

Prokuratura nie tylko ściga bandytów, ale też martwi się o uposażenia bydgoskich radnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 styczeń 2023 17:42

Przed dobrym rokiem decyzjami rządu zwiększone zostały maksymalne poziomy diet w samorządach – diety zgodnie z kompetencjami ustalają sobie jednak sami radni, na szczeblu rządowym regulowany jest ich maksymalny poziom. Z racji tego, że w Bydgoszczy przez rok wysokości diet nie zmieniono (w praktyce nie podniesiono) postanowiła im się przyjrzeć Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe.

Aktywność prokuratury w temacie wynagrodzeń bydgoskich radnych rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku. Prokuratura najpierw poprosiła przewodniczącą Rady Miasta o przekazanie uchwał na podstawie, których ustalono uposażenia radnych. Warto tutaj wspomnieć, że prokuratura ma nie tylko kompetencje do oskarżania, ale może też analizować prawo miejscowe pod kątem jego zgodności z ustawami. To właśnie głównie bydgoskiej prokuraturze zawdzięczamy to, że w soboty nie są pobierane opłaty za parkowanie – przez wiele lat były pobierane, ale w pewnym momencie prokuratura wychwyciła, że jest to niezgodne z ustawą i skierowała sprawę do zbadania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który potwierdził wątpliwości prokuratury.

 

Wróćmy jednak do diet bydgoskich radnych – prokuratorzy z uchwałami o dietach się zapoznali, w rezultacie nie stwierdzili żadnej niezgodności z przepisami. W piśmie z 16 grudnia prokuratura sugeruje radnym, aby sami zbadali, czy ich uchwała jest zgodna z ustawą.

 

Nie sposób nie zauważyć, że tak wielka troska o uposażenia bydgoskich radnych ze strony prokuratury wygląda nieco nietypowo. O tym, że część radnych chciałaby podnieść diety dowiedzieliśmy się przed świętami, wówczas pomysł, który chciano przeforsować z zaskoczenia dla opinii publicznej upadł. Nie można wykluczyć jednak, że za dwa tygodnie będzie kolejna próba, już znacznie lepiej przygotowana.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu