Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWydawanie ,,Bydgoszcz Informuje” może naruszać Konstytucję. Wątpliwości Helsińskiej Fundacji

Wydawanie ,,Bydgoszcz Informuje” może naruszać Konstytucję. Wątpliwości Helsińskiej Fundacji

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 styczeń 2023 06:29

W 2016 roku Helsińska Fundacja Praw Człowieka w stanowisku skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich wyraziła prawną ocenę, że wydawanie przez samorządy swoich mediów, gdzie pracownicy urzędów próbują naśladować niezależne media, może naruszać Konstytucję. Do takiej sytuacji mamy do czynienia w Bydgoszczy od pewnego czasu, gdy Urząd Miasta wydaje swoją gazetę bezpłatną i portal, które próbują naśladować niezależne media. Przybliżamy bliżej opinię Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

,,Władze lokalne wydające gazety samorządowej – w szerokiej formule nieograniczającej się do biuletynów, spełniających wyłącznie funkcje czysto informacyjne – chcą mieć realny wpływ na to , jak przedstawiana jest lokalna rzeczywistość, jaki jest zakres ewentualnej krytyki, czy wręcz jakie nazwiska przewijają się przez łamy czasopism. Gazety te z założenia nie są w stanie wypełniać wskazanej wyżej funkcji kontrolnej prasy, bowiem podmiot wydający prasę, który powinien dokonywać kontroli władzy lokalnej, nie może być jednocześnie podmiotem kontrolowanym. Ponadto istnienie prasy samorządowej utrudnia funkcjonowanie na tym samym rynku prywatnych tytułów prasowych”.

 

W jaki sposób może naruszać taka działalność Konstytucję?

HFPC wskazuje, że wydawanie przez samorządy mediów, które są finansowane ze środków publicznych, naruszają uczciwą konkurencję wobec podmiotów komercyjnych – Samorządy prowadzące działalność wydawniczą stają się konkurencją dla niezależnych, lokalnych tytułów. (…) Samorząd może wydawać swoje pismo z pominięciem prawideł rynkowych, z pomocą środków publicznych przy wsparciu zatrudnionych urzędników, którzy redagują jego treść w ramach obowiązków służbowych. Wydawana przez samorząd gazeta, jest często rozpowszechniana bezpłatnie, a zatem pozbawiona ważnego – standardowego dla prasy prywatnej – źródła finansowania, które uzupełniane jest ze środków publicznych.

 

W tej materii wydawanie przez samorządy mediów narusza według HFPC artykuł 20 Konstytucji RP dotyczącego społecznej gospodarki rynkowej.

 

,,Gazety wydawane przez samorządy często próbują naśladować, a nawet zastępować prywatną prasę stając się zagrożeniem dla wydawców” - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Prowadzić może to wypierania z rynku prywatnych mediów oraz utrudnia wejście na rynek nowym wydawcom, co z kolei uderza w artykuł 61 Konstytucji RP.

 

HFPC ocenia w swoim wystąpieniu: Działalność samorządów polegająca na wydawaniu czasopism narusza konstytucyjne gwarancje wolności słowa, pozbawiając mieszkańców rzetelnej, niezależnej informacji oraz możliwości sprawowania kontroli społecznej wobec władzy lokalnej za pośrednictwem niezależnej prasy wypełniającej funkcję stróża.

 

Do naruszenia tego dochodzi na dwa sposoby. Bezpośrednio – poprzez uniemożliwienie prezentowania na łamach gazety samorządowej poglądów krytycznych w stosunku do władzy ją wydającej. Pośrednio – poprzez uniemożliwienie lub utrudnienie wejścia na rynek prasie prywatnej.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu