Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanie tłumnie wzięli udział w jubileuszowym orszaku

Bydgoszczanie tłumnie wzięli udział w jubileuszowym orszaku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 styczeń 2023 17:45
Bydgoszczanie tłumnie wzięli udział w jubileuszowym orszaku Fot i video: Bogusław Białas

Dzisiaj przypada Święto Objawienia Pańskiego, od kilku lat przez polskie miasta przechodzą orszaki Trzech Króli, w Bydgoszczy odbył się jubileuszowy 10. orszak. W tym roku mieliśmy do czynienia z miarę wysoką temperaturą, co mogło tylko zachęcać, przed godziną 14 pojawił się po dłuższej przerwie śnieg, co dla najmłodszych mogło być kolejną atrakcją.

Orszak wyruszył po godzinie 12 sprzed Bazyliki św. Wincentego A'Paulo – hasło tegorocznego orszaku to ,,Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”.

 

- Pierwszym doświadczeniem mędrców, którzy odnaleźli Jezusa, była radość – podkreślał w bazylice bp. Krzysztof Włodarczyk, który w barwnym stroju wziął udział w orszaku.

 

 

 

Celem orszaku był Stary Rynek, gdzie mędrcy oraz pozostali uczestnicy złożyli hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi w żłóbku. W rolę afrykańskiego króla Baltazara po raz drugi wcieli się Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany nauczyciel języka angielskiego, który w Bydgoszczy mieszka od 30 lat. W rolę europejskiego króla Kacpra wcieli się Sławomir Dzwoniarski, w azjatyckiego króla Melchiora wcieli się natomiast Andrzej Rona.

 

Na Starym Rynku, na specjalnej scenie, odbyło się wspólne świętowanie kolęd. Dodatkową atrakcją był po raz kolejny wielbłąd Gacek, który do Bydgoszczy specjalnie przyjechał z Lublina, na którym ulicami Bydgoszczy podróżował afrykański król. Można było zobaczyć też rzadko spotykane alpaki.

 

 

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu