Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRegioJet chce iść do sądu – stawką połączenia Bydgoszczy z Pragą

RegioJet chce iść do sądu – stawką połączenia Bydgoszczy z Pragą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 styczeń 2023 00:18

Plan uruchomienia pociągu bezpośredniego z Gdyni przez Bydgoszcz i Inowrocław do Pragi od połowy grudnia zakończonego roku na razie nie został wdrożony. Czeski prywatny przewoźnik nie uruchomił połączenia z powodu przeciągającego się postępowania przed Urzędem Transportu Kolejowego. Teraz firma zapowiada złożenie sprawy do sądu.

 

RegioJet uruchomienie dwóch par pociągów na tej trasie planował już od grudnia 2021 roku, jednak do tego momentu UTC nie wydał decyzji w sprawie dostępu do torów w Polsce. Dopiero pod koniec lipca bieżącego roku UTC wydał zgodę RegioJet, ale tylko na jeden pociąg – UTC uznał argumenty PKP Intercity, iż wejście czeskiego przewoźnika zaburzyłoby opłacalność pociągów Intercity. Mówiąc najprościej Intercity nie chciało konkurencji, która mogłaby w walce o klienta walczyć na niskie ceny. RegioJet pod koniec lipca nie był gotowy jednak na wystartowanie od grudniowego rozkładu. Decyzja Urzędu Transportu Kolejowego daje RegioJet zgodę na jeden pociąg do końca 2027 roku, zatem być może przewoźnik ten wystartuje od grudnia bieżącego roku.

 

W sierpniu RegioJet od decyzji UTK się odwołał zabiegając nadal na dwa pociągi dziennie, pod koniec 2022 roku to odwołanie zostało jednak odrzucone. RegioJet zamierza decyzje Urzędu Transportu Kolejowego zaskarżyć do sądu, licząc na to, że będzie możliwe uruchomienie dwóch pociągów z Bydgoszczy do Pragi.

 

Koleje państwowe też chciały wystartować na tym kierunku

Od kilku lat PKP Intercity we współpracy z Czeskimi Kolejami również chciało uruchomić pociąg relacji Praga – Gdynia, przez Bydgoszcz. Harmonogram zakładał start od grudnia 2022 roku, ale w praktyce tego pociągu nie ma.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu