Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowe autobusy to także ekologiczna dobra zmiana

Nowe autobusy to także ekologiczna dobra zmiana

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 styczeń 2023 00:06
Nowe autobusy to także ekologiczna dobra zmiana Fot: Mobilis

Od niedzieli na 11 liniach bydgoskiej komunikacji miejskiej jeździ nowy przewoźnik Mobilis. Pierwsze wrażenia bydgoszczan są bardzo pozytywne, w końcu jeżdżące od kilku lat autobusy zastąpiły zupełnie fabryczne nowe, mamy zatem widoczny efekt nowości. Nowe autobusy to także w praktyce mniejsza emisja CO2 do atmosfery, stąd też wymianę taboru odczują w jakimś stopniu także nasze płuca, także tych którzy autobusami nie jeżdżą. Inna kwestia jest taka, że pierwotne plany zakładały jeszcze bardziej ekologiczny tabor.

W 2020 roku jak wynika z raportu opracowanego na zlecenie ratusza komunikacja miejska wyemitowała do atmosfery 3.185 MG CO2, to dość niewiele gdy spojrzymy na całkowitą emisję z transportu w Bydgoszczy powyżej 533 tys., ale jedną z tego przyczyn jest ciągły spadek tego udziału, od 2005 roku (gdy sporządzono pierwszy raport) mamy spadek emisji autobusowej pięciokrotny.

 

Flota Irex-Trans, przewoźnika który jeździł do końca 2022 roku na tych liniach spełniała wymogi emisji Euro5. Flota Mobilisu spełnia natomiast wymogi Euro6, czyli limity emisji przez silnik tlenków azotu muszą być o 80% mniejsze, natomiast emisji cząstek stałych 66% mniejsze.

 

Jeszcze pod koniec 2020 roku planowano w uchwalonej przez Radę Miasta strategii zapisano pojawienie się 21 autobusów elektrycznych od 2023 roku, z czego 20 miało należeć do prywatnego przewoźnika. Dla porównania Mobilis wszedł na bydgoski rynek z ponad 50 autobusami. Ostatecznie z tych zapisów w przetargu zrezygnowano. Z jednej strony efekt ekologiczny zmiany przewoźnika jest mniejszy, z drugiej od 2021 roku koszty utrzymania elektrycznego taboru znacznie wzrosły z uwagi na ceny prądu.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu