Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFrancuska telewizja wyemitowała reportaż o zagrożeniu skażenia Wisły. O Zachemie można posłuchać w kilku językach

Francuska telewizja wyemitowała reportaż o zagrożeniu skażenia Wisły. O Zachemie można posłuchać w kilku językach

Napisane przez  Ł.R. / Arte Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 styczeń 2023 14:46
Francuska telewizja wyemitowała reportaż o zagrożeniu skażenia Wisły. O Zachemie można posłuchać w kilku językach Kadr z reportażu Arte.TV

Telewizja Arte z siedzibą w Strasburgu wyemitowała półgodzinny reportaż o bydgoskim Zachemie oraz zagrożeniu jakie stanowi dla Wisły. Reportaż ,,Wisła w niebezpieczeństwie” powstał w ramach cyklu Europejskie historie. Można go obejrzeć w internecie aż w 6 językach, oprócz wiodących dla Arte francuskiego i niemieckiego, także w polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim.

Żadna instytucja nie traktuje sprawy poważnie – mówi rektor w trakcie reportażu pokazując odpady jakie pozostały po dawnych zakładach Zachem. Główną bohaterką reportażu jest Renata Włazik, bydgoska aktywistka, która o problematyce Zachemu mówi od wielu lat. Sam reportaż pokazuje narrację, że od wielu lat problem jest polskim władzom znany, ale nie podjęto znaczących działań, aby oczyścić zanieczyszczenia oraz nie pozwolić, aby dotarły one do Wisły, gdyż wówczas mogłyby zagrażań nie tylko tej rzece, ale całemu morzu bałtyckiemu.

 

 

- Od ponad 5 lat to leży i wsiąka w glebę. Bardzo smutne jest, że od ujawnienia zanieczyszczenia do jego usunięcia bardo wiele czasu mija – wypowiada się prof. Mariusz Czop z krakowskiej AGH, który prowadzał w Zachemie badania, które pokazały, iż mamy do czynienia z zagrożeniem w dużej skali.

 

Z punktu widzenia bydgoskiego odbiorcy, który się sprawą interesuje, reportaż nie wnosi może zbyt wielu nowych informacji, ale jego emisja w kilku językach sprawić może, że problem stanie się znany w Europie. Reportaż można obejrzeć w języku polskim na stronie Arte.tv: https://www.arte.tv/pl/videos/104426-015-A/re-wisla-w-niebezpieczenstwie/

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu