Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzem Królom będą towarzyszyć patroni bydgoskich parafii

Trzem Królom będą towarzyszyć patroni bydgoskich parafii

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 styczeń 2023 00:16
Trzem Królom będą towarzyszyć patroni bydgoskich parafii Fot: Bogusław Białas

Jutro – 6 stycznia, przypada Święto Objawienia Pańskiego, nazywane popularnie też Trzech Króli, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Z tej okazji przez Bydgoszcz przejdzie Orszak Trzech Króli, będzie to wyjątkowa, bo jubileuszowa X-edycja tej inicjatywy w Bydgoszczy. Patrząc na poprzednie edycje zanosi się na barwy korowód, który przyciągnąć może sporo rodzin. Po raz kolejny do Bydgoszczy specjalnie na orszak przyjedzie wielbłąd Gacek.

Wyruszenie orszaku poprzedzi Msza Święta w Bazylice św. Wincentego a'Paulo o godzinie 11:30. Następnie na schodach bazyliki odegrana zostanie scena biblijna, w której trzej mędrcy ze wschodu spotykają się z Herodem. Po tym – około godziny 13:00 orszak wyruszy ulicami Bydgoszczy w kierunku Starego Rynku, gdzie trzej mędrcy złożą pokłon Jezusowi Chrystusowi przy żłóbku.

 

W rolę afrykańskiego króla Baltazara po raz drugi wcieli się Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany nauczyciel języka angielskiego, który w Bydgoszczy mieszka od 30 lat - Po raz drugi będę występował w roli króla Afrykańskiego. Spodobała mi się ta inicjatywa i jazda na wielbłądzie.

 

W rolę europejskiego króla Kacpra wcieli się Sławomir Dzwoniarski - Biorę udział w Orszaku gdyż zależy mi na odbudowaniu rangi Święta Trzech Króli oraz misyjnego charakteru Kościoła Katolickiego. Jest on dla mnie również świadectwem wiary. W roli króla czuję się świetnie, jest to jedyna okazja aby ubrać koronę.

 

W azjatyckiego króla Melchiora wcieli się natomiast Andrzej Rona. W tym roku orszakowi towarzyszyć będą święci, będący patronami bydgoskich parafii. Pomysł ma nawiązywać do hasła orszaku 2023r, które brzmi „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!’

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu