Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski o skwerze POW: Historię można oceniać, ale jej nie wymazywać

Bruski o skwerze POW: Historię można oceniać, ale jej nie wymazywać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 styczeń 2023 00:57

20 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał nazwę skweru POW na Osiedlu Leśnym, prawomocnym wyrokiem zamykając toczący się przez ostatnie dwa lata spór. Uzasadnienia wyroku jeszcze nie znamy. Sprawę komentuje natomiast prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Nazwa skweru POW jest dość młoda, bowiem radni uchwalili ją w 2016 roku, będąc w tej sprawie jednomyślni. Dopiero w kolejnych latach z IPN zaczęły wypływać głosy, iż Pomorski Okręg Wojskowy nie powinien być eksponowany jako nazwa, bowiem symbolizuje komunistyczny system opresyjny. Przeciwko uhonorowaniu skweru tą nazwą protestowali chociażby internowani w obozie w Chełmnie, do czego przyczynili się wysocy rangą oficerowie działający w strukturach POW. Dlatego wojewoda pod koniec 2020 roku w trybie ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwę na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego. Rada Miasta Bydgoszczy działania wojewody zaskarżyła do sądu. Ten w dwóch instancjach podtrzymał decyzję uchylającą zarządzenie wojewody, dla sądu I instancji (uzasadnienie wyroku jest znane) kluczowym argumentem był fakt, że dla bydgoszczan Pomorski Okręg Wojskowy nie kojarzy się z komunizmem.

 

- Obecna władza stara się wymazać dorobek wielu osób, instytucji. Pomorski Okręg Wojskowy to są ludzie przede wszystkim, którzy służyli Polsce w różny sposób. Jak w każdym środowisku pewnie są takie osoby, które z tytułu pełnionych funkcji i podejmowanych decyzji – o nich chcielibyśmy zapomnieć – komentuje zamieszanie wokół skweru prezydent Rafał Bruski -Tak naprawdę to jest część historii – ja zawsze tłumaczę i jestem na tym stanowisku, że historii nie można zmieniać. Historia to jest coś co się wydarzyło – można ją owszem oceniać, ale wymazywać z pamięci dokonanych rzeczy się nie powinno. I tych dobrych i tych złych.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu