Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTuż przed końcem roku zmarł mjr. Eugeniusz Siemaszko, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy podziemia antykomunistycznego

Tuż przed końcem roku zmarł mjr. Eugeniusz Siemaszko, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy podziemia antykomunistycznego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 styczeń 2023 13:04
Tuż przed końcem roku zmarł mjr. Eugeniusz Siemaszko, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy podziemia antykomunistycznego gov.pl

31 grudnia o godzinie 23.00 odszedł Major Eugeniusz Siemaszko miał 93 lata, zasłużony dla Ojczyzny Żołnierz Wyklęty. Był skazany na karę śmierci, którą zamieniono na wieloletnie więzienie. Przez ostatnie lata angażował się w propagowanie dziedzictwa podziemia antykomunistycznego w Bydgoszczy, pełniąc przez trzy kadencję funkcję prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Wileńsko-Nowogródzkiego w Bydgoszczy.


Eugeniusz Siemaszko urodził się jednak z dala od Bydgoszczy, w Wilnie. Podczas II wojny światowej działał w konspiracyjnej organizacji harcerskiej „Szare Szeregi”, a następnie został żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Wileńskim w 1944 r. Po wojnie należał do młodzieżowej grupy niepodległościowej AK działającej na terenie Bydgoszczy.

Został aresztowany podczas działań konspiracyjnych w Tczewie 1 listopada 1946 roku i skazany na karę śmierci. Na mocy amnestii została ona zamieniona na 15 lat więzienia.

 

Msza święta oraz ostatnie pożegnanie Ś.P. Majora Eugeniusza Siemaszko odbędzie się 5 stycznia o godzinie 13.30 w kaplicy na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu