Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch sugeruje potrzebę podwyżki taryf za wodę i ścieki w MWiK

Fitch sugeruje potrzebę podwyżki taryf za wodę i ścieki w MWiK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 styczeń 2023 06:55

Agencja Ratingowa Fitch Ratings utrzymała ocenę ratingową Miejskich Wodociągów i Kanalizacji na stosunkowo dobrym poziomie BBB+, wskazując jednocześnie na potrzebę podniesienia taryf za wodę i ścieki dla zniwelowania skutków inflacji oraz wskazując na ryzyka związane z opóźnieniami w realizacji projektu budowy systemu kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy.

Ocena ratingowa to najprościej ujmując ocena wiarygodności finansowej, czym rating jest wyższy, tym podmiot wiarygodniejszy, przez co pożyczanie jemu jest obarczone mniejszym ryzykiem. Ocena BBB+ jest dość bliska najwyższej kategorii ocen A. Zdaniem Fitch na razie nie ma jednak wskaźników, aby rozważać podniesienia ratingu MWiK w najbliższej przyszłości.

 

Zdaniem Fitch Ratings na wysoką ocenę MWiK wpływa jego pozycja naturalnego monopolisty w Bydgoszczy oraz w gminach ościennych. Ryzyka wynikać mają natomiast z wysokiej inflacji, która w październiku przekroczyła 17%, co pogarsza rentowność spółki. Zdaniem Fitch na początku 2023 roku MWiK powinien podnieść taryfy za wodę i ścieki, pada nawet preferowana propozycja 12%. Od kilku lat taryf nie zatwierdza jednak ani MWiK, ani jego właściciel (w tym wypadku Miasto Bydgoszcz), ale państwowa instytucja Wody Polskiej. W praktyce wygląda to tak, że MWiK występuje z propozycją nowych taryf do Wód Polskich. Część polskich wodociągów wystąpiło już z wnioskami o podniesienie taryf, Wody Polskie zazwyczaj jednak zgadzały się na znacznie niższe podwyżki.

 

Kolejne ryzyka jakie wskazuje Fitch Ratings związane są z dofinansowanym z Unii Europejskiej programie budowy kanalizacji deszczowej, którego ukończenie znacznie się opóźnia. Fitch szacuje,że dotychczas wykonano tylko 30% całości zadania, a całość musi być gotowa do końca 2023 roku, inaczej grozi utrata dotacji unijnej.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu