Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek Całbecki w komitecie honorowym roku Andrzeja Szwalbego

Marszałek Całbecki w komitecie honorowym roku Andrzeja Szwalbego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 31 grudzień 2022 00:09

Rok 2023 w Bydgoszczy będzie obchodzony pod patronatem Andrzeja Szwalbego oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, w połowie grudnia prezydent Rafał Bruski powołał 6 osobowy komitet honorowy Roku Andrzeja Szwalnego, wśród osób, które będą ustalać jego program znalazł się marszałek województwa Piotr Całbecki.

W skład komitetu oprócz prezydenta i marszałka wejdą także: przewodnicząca Rady Miasta, rektorzy Akademii Muzycznej i UKW oraz była dyrektor Filharmonii Pomorskiej, honorowa obywatelka Bydgoszczy Eleonora Harendarska.

 

Wizja województwa kujawsko-krajeńskiego

Andrzej Szwalbe zapamiętany został jako budowniczy Filharmonii Pomorskiej, mający także zasługi przy powstaniu bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest to postać na pewno o wybitnych osiągnięciach dla muzyki. Mniej się mówi o jego zaangażowaniu w sprawy samorządowe, aktywnie uczestniczył pod koniec lat 90. w dyskusji o reformie samorządowej. W momencie gdy toruńscy politycy chcąc uzyskać wyższy status swojego miasta nad Bydgoszczą szantażowali, że żadnego województwa wspólnego nie będzie i oni pójdą do Pomorza, Szwalbe zauważył, że może powstać jednak województwo kujawsko-krajeńskie bez Torunia, czy w wersji z Toruniem, które obejmowało by ponadto dzisiejszy powiat złotowski, chojnicki i pilski. Miasto Piła miało odgrywać podobną rolę jak Toruń i Włocławek.

 

Szwalbe już w tamtym okresie miał też wizje polityki metropolitalnej, na kilkanaście lat przed tym jak ten temat wszedł do bydgoskiego mainstreamu. Widział już wówczas, że powinien powstać Bydgoski Obszar Metropolitarny, który będzie lokomotywą rozwoju tego województwa oraz mniejsze obszary funkcjonalne wokół Piły, Torunia i Włocławka. Fakt, że do tej kwestii odnosił się już wstępnie w 1998 roku Andrzej Szwalbe świadczy o tym, że potrafił patrzeć długofalowo. Co należy tutaj wyraźnie podkreślić, powiązania funkcjonalne tych terenów z Bydgoszczą są nadal silne, być może nawet silniejsze niż z Poznaniem. Także i Chojnice w województwie pomorskim mogą czuć się trochę odtrącone.

 

Czy będą festyny czy refleksja nad myślą mistrza?

Patrząc na skład komitetu honorowego można prognozować, że nie zabraknie koncertów i wydarzeń muzycznych. Mam obawę, że nie starczy już miejsca na zgłębienie wizji Andrzeja Szwalbe oraz na zastanowienie się jaką Bydgoszcz widział Szwalbe. Dorobek zostawił nam natomiast bardzo wartościowy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Sejmik Województwa krytycznie o powołaniu przez rząd komisji ds. rosyjskich wpływów

    Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

Wiadomości z regionu