Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie lotnisko uzyska kluczową modernizację. Jest przetarg

Bydgoskie lotnisko uzyska kluczową modernizację. Jest przetarg

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 29 grudzień 2022 15:25
Bydgoskie lotnisko uzyska kluczową modernizację. Jest przetarg Fot: PLB

Tuż przed Wigilią Polska Agencja Żeglugi Powietrzenej ogłosiła przetarg na budowę nowego radiowego systemu nawigacji wspomagającej lądowanie samolotu, w praktyce pozwoli to na lądowanie we mgle niemal każdego samolotu jaki wykorzystywany jest obecnie w lotnictwie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy system powinien zostać wdrożony na początku 2024 roku.

 

Chodzi dokładniej o instrument landing system (ILS/DME) w kategorii II, z możliwością rozbudowy go do kategorii III. System ILS znajduje szczególne zastosowanie w sytuacji ograniczonej widoczności np. we mgle. Umożliwia precyzyjne prowadzenie samolotu od granicy zasięgu do punktu na ścieżce schodzenia – w przypadku kategorii II ILS umożliwia zejście do 30 metrów, co pozwala na lądowanie gdy widzialność na drodze startowej wynosi przynajmniej 300 metrów.

 

Od wielu lat bydgoskie lotnisko posiada ILS CAT I, co pozwala samolotowi zejście do 60 metrów i wymaga przynajmniej 800 metrów widoczności na ścieżce startowej. ILS CAT II posiada obecnie 6 polskich lotnisk, w tym Modlin, Wrocław, Rzeszów, Katowice i Poznań.

 

Najwyższy poziom ILS to kategoria III, do której wykonawca wyłoniony w przetargu ma przygotować bydgoskie lotnisko w przyszłości. Obecnie z tego systemu korzysta tylko Warszawa – Okęcie i Gdańsk.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu