Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZa to, że był weteranem Powstania Wielkopolskiego trafił do obozu koncentracyjnego. Później walczył u generała Maczka

Za to, że był weteranem Powstania Wielkopolskiego trafił do obozu koncentracyjnego. Później walczył u generała Maczka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 grudzień 2022 00:45

W 2001 roku zmarł ostatni żyjący w kujawsko-pomorskim powstaniec wielkopolski, mając 105 lat Józef Grubczyński był najstarszym żyjącym bydgoszczaninem. Wczoraj – 27 grudnia, podczas obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jego syn Eugeniusz Grubczyński został wyróżniony przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Prezydenta Bydgoszczy, za propagowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Warto nieco bliżej przybliżyć losy tej rodziny.

 

Józef Grubczyński działalność niepodległościową rozpoczął rozpoczął w wieku 11 lat biorąc udział w strajku szkolnym w 1906 roku we wsi Wieszki pod Szubinem. Gdy pod koniec grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie udał się do Gniezna, gdzie wstąpił w powstańcze szeregi.Walczył pod Samoklęskami, Turem, Grzeczną Panną, Rynarzewem, Szubinem i Brzozą.

 

Później Grubczyńskiego skierowano na wojnę polsko-bolszewicką. Był zatem weteranem walk o niepodległość, co zwróciło uwagę hitlerowców po 1939 roku. O jego dalszym życiorysie podczas poniedziałkowych uroczystości mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski mówiąc dlaczego jego syn Eugeniusz zasługuje na wyróżnienie – Przeżył aresztowanie, a następnie wywiezienie ojca do obozu koncentracyjnego w okupowanej Holandii. Głód i trudy okupacyjnej codzienności bez ojca, a później niełatwe powojenne lata, bo pan Józef był nie tylko powstańcem wielkopolskim, ale i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a po wyzwoleniu z obozu w Holandii, został żołnierzem 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisław Maczka, a to dla władz PRL-u był wystarczający powód dla internowania jego rodziny.

 

Oboje Józef i Eugeniusz przez kolejne dziesiątki lat propagowali pamięć o Powstaniu Wielkopolskim w naszym regionie. Edmund zasiadał w strukturach Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu