Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZakończyła się zachodniego wiaduktu wzdłuż alei Armii Krajowej

Zakończyła się zachodniego wiaduktu wzdłuż alei Armii Krajowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 grudzień 2022 12:04
Zakończyła się zachodniego wiaduktu wzdłuż alei Armii Krajowej Fot: ZDMiKP

Przed oddaniem do użytku drogi ekspresowej S-5, to alejami Armii Krajowej przebiegał ruch tranzytowy przez Bydgoszcz. Z uwagi na wyeksploatowanie wiaduktów (od niedawna im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego) władze Bydgoszczy postanowiły najpierw rozebrać wschodnią konstrukcję i wbudować w jej miejsce nowy obiekt, teraz prace toczą się na zachodnim wiadukcie.

Rozbiórka zachodniego wiaduktu przebiegała ze sporymi problemami, głównie dlatego, że wymagało to wstrzymywania ruchu kolejowego pod wiaduktami. Początkowo udało się dogadać z PKP, ale szczególna sytuacja w kraju sprawiła, że z powodu potrzeby dystrybucji węgla po kraju, kolejarze się z tamtych uzgodnień wycofali. Ostatecznie uzgodniono pewne zasady wstrzymywana ruchu, ale w sposób który sprawił, że rozbiórka trwała znacznie dłużej niż planowano – prace rozbiórkowe odbywały się głównie w nocy. Dzisiaj jesteśmy już po rozbiórce wiaduktu, pozostały jedynie niewielkie prace.

 

Następnym etapem będzie budowa nowych przyczółków, które powstają w siedzibie wykonawcy prac rozbiórkowo-budowlanych w Kielcach. Zachodni wiadukt, będzie kopią wschodniego, zatem również po tej stronie pojawią się ścieżki rowerowe.

 

Wiadukty – obecnie im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego – powstały w 1984 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu