Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni Krzemieńczuka zaapelowali do prezydenta Zelenskiego o szczególne wyróżnienie Bydgoszczy

Radni Krzemieńczuka zaapelowali do prezydenta Zelenskiego o szczególne wyróżnienie Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 25 grudzień 2022 10:16

Radni Krzemieńczuka podczas sesji w dniu 16 grudnia przyjęli apel do prezydenta Wołodymira Zelenskiego, aby ten nadał tytuł honorowy Miasta Ratownika dla Bydgoszczy i litewskiego Alytus. Radni Krzemieńczuka podnoszą, że Bydgoszcz i Alytus przez ostatnie miesiące udzieliły największej pomocy dla tego miasta oraz przyjęli sporą liczbę ukraińskich uchodźców.

Tytuł Miasta Ratownika to nowe odznaczenie honorowe, które pojawiło się po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Odznaczenia przyznaje bezpośrednio prezydent Ukrainy. Do tej pory trzy miasta dostąpiły tego zaszczytu: Rzeszów, Przemyśl oraz stolica Czech Praga.

 

Ukraiński portal telegraf.in.ua szacuje, że z Bydgoszczy i Alytusa na Ukrainę trafiło około 70 ton pomocy humanitarnej. Radni z Krzemieńczuka zaznaczyli także, że w Bydgoszczy odbyły się wiece solidarności z Ukraińcami.

 

Krzemieńczuk z Medalem Kazimierza Wielkiego

Bydgoszcz i Krzemieńczuk są miastami partnerskimi, w kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy przyznała ukraińskimi miastom partnerskim: Krzemieńczukowi i Czerkasą Medale Kazimierza Wielkiego, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Bydgoszczy. Pomoc finansową dla Krzemieńczuka przekazywał nie tylko bydgoski samorząd, ale też prowadzona była wśród mieszkańców zbiórka.

 

W Krzemieńczuku trwają z kolei dyskusję o dekolonizacji przestrzenie miejskiej, czyli usunięcia tych patronów ulic i placów, którzy sugerować mogą wyższość narodu rosyjskiego nad ukraińskim. Takim przykładem jest chociażby literat Puszkin, który przez dziesiątki lat miał w Krzemieńczuku swój plac. Przy tych dyskusjach brane jest pod uwagę nadanie ulicy Bydgoskiej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Sejmik Województwa krytycznie o powołaniu przez rząd komisji ds. rosyjskich wpływów

    Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

Wiadomości z regionu