Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitchRatings wskazuje, że dla finansów Bydgoszczy będzie to trudny rok

FitchRatings wskazuje, że dla finansów Bydgoszczy będzie to trudny rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 27 grudzień 2022 07:09

Zdaniem analityków Fitch Ratings 16 polskich miast, objętych ratingiem (w tym Bydgoszcz) będą musiały w najbliższych latach ograniczyć wydatki inwestycyjne, co spowodowane jest trudną sytuacją dla finansów samorządów, która wynika m.in. z reform Polskiego Ładu, ale też wysokiej inflacji. Powyższy raport nie niesie za sobą obniżenia ratingów, ale jest adresowany m.in. do inwestorów, którzy mogą postrzegać inwestowanie w Bydgoszczy jako obarczone wyższym ryzykiem, co gospodarczo jest niekorzystne.

Niższe nadwyżki operacyjne to efekt wprowadzonego w tym roku pakietu reform fiskalnych „Polski Ład”, który obejmował zmiany w ustawie o podatku dochodowym, w wyniku czego dochody gmin z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) uległy drastycznemu obniżeniu. Wysoka inflacja wywiera presję nie tylko na ceny zakupu towarów i usług (29% wydatków operacyjnych), ale także na wynagrodzenia, które są nieelastyczne i stanowiły średnio 37% wydatków operacyjnych w latach 2017-2021. Ceny nośników energii (energia elektryczna, grzewcza oraz paliwa) rosły w bezprecedensowym tempie i spodziewamy się dalszego ich wzrostu, co będzie zagrażać wysiłkom samorządów lokalnych na rzecz ograniczenia wydatków – czytamy w komunikacie Fitch Ratings.

 

Kolejnym niekorzystnym elementem jest wzrost cen kredytów, co wynika z podwyżki stóp procentowych, co w sytuacji, gdy ponad 50% zadłużenia polskich samorządów opartych jest o zmienną stopę referencyjną, wzrost wartości zadłużenia zaciąganego w poprzednich latach.

 

Fitch Rating szacuje, że o ile w latach 2017-2021 duże polskie miasta wydawały na inwestycje 17% ogółu budżetu, to w latach 2022-2026 ten wskaźnik spadnie do 13%.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu