Jesteś tutaj: HomeBydgoszczToruń nie może dogadać się z Bydgoszczą w sprawie spalania śmieci

Toruń nie może dogadać się z Bydgoszczą w sprawie spalania śmieci

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 grudzień 2022 00:25

Od 1 stycznia spalarnia odpadów spółki ProNatura, należącej do Miasta Bydgoszczy nie przyjmie odpadów z Torunia, co dla tego miasta będzie oznaczać ogromne kłopoty z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Prezydent Bydgoszczy oczekuje zawarcia przez Toruń nowego porozumienia tyle, że na zasadach mniej korzystnych dla tego miasta, niż to funkcjonowało w ostatnich latach. Władze Torunia na taką zmianę nie chcą się zgodzić.

Obecnie koszt spalenia tony odpadów z Bydgoszczy jest o około 200 zł wyższy niż odpadów z Torunia, wynika to z niekorzystnego porozumienia zawartego w 2009 roku za czasów prezydenta Konstantego Dombrowicza. Prezydent Rafał Bruski mówi teraz jednak, albo Toruń zgadza się na zmianę stawek, albo od 1 stycznia śmieciarki z tego miasta będą na bramie ProNatury zawracane.

 

W środę 21 grudnia odbyło się w Toruniu posiedzenie Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego poświęcone temu sporowi. Prezydent Torunia Michał Zaleski trzymał stanowisko, że obowiązuje porozumienie z 2009 roku. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel z kolei wskazywał na jego zdaniem uchybienia formalne, chociażby nieopublikowanie tego porozumienia z Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dlatego władze Bydgoszczy traktują je jako nieistniejące.

 

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zaproponowało stronom powołanie mediatora, padła nawet propozycja nazwiska przewodniczącego Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan Romana Rogalskiego. Spotkanie mediacyjne planowane jest po świętach, na 28 grudnia.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

 • Sikorski dystansuje się od możliwości zostania unijnym komisarzem

  Od wyborów europejskich minął już ponad tydzień – w Unii Europejskiej rozpoczęły się układanki nowego rozdania w Komisji Europejskiej, od wielu tygodni w spekulacjach pojawia się nazwisko Radosława Sikorskiego, obecnie szefa polskiej dyplomacji. Sikorski miałby odpowiadać za sprawy obrony lub unijną dyplomację. Polityk i premier Donald Tusk w poniedziałek od tego się zdystansowali.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu