Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDwa lata Nowego Bursztynowego Szlaku

Dwa lata Nowego Bursztynowego Szlaku

Napisane przez  Nowy Bursztynowy Szlak Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 grudzień 2022 00:14

22 grudnia 2020 roku odbyło się zebranie powołany został Nowy Bursztynowy Szlak, z głównym celem promocji potencjału logistycznego Bydgoszczy. Wśród istotniejszych celów statutowych jest zabieganie o uzyskanie przez Węzeł Logistyczny Bydgoszczy statusu węzła sieci bazowej TEN-T, w transeuropejskiej sieci transportowej.

Nowy Bursztynowy Szlak tworzą m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, aktywiści społeczni, mający na co dzień różne poglądy polityczne. Na pewno kluczową wartością tego stowarzyszenia jest to, że stało się płaszczyzną do współpracy ponad podziałami politycznymi.

 

Za najważniejsze elementy aktywności w ostatnich dwóch latach należy wskazać:
1. Organizację dwóch edycji Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku – podczas tegorocznej edycji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, PKP PLK, Portu Gdynia, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spółki budującej terminal Emilianowo.
2. Przygotowanie petycji do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej, którą poparły w swoich uchwałach samorządy, Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, a także organizacje pracodawców;
3. Uczestnictwo w Rail Freight Summit 2021 organizowanego przez holenderską grupę ProMedia, w czasie którego przedstawiciel Nowego Bursztynowego Szlaku przybliżył gościom właściwie od Holandii po Kazachstan potencjał Bydgoskiego Węzła Logistycznego.
4. Wnioskowaliśmy o specjalne posiedzenie Komisji Infrastruktury SejmuRP poświęcone rewizji sieci TEN-T. Posiedzenie odbyło się w kwietniu 2022 roku, w czasie którego przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury zapewnili o poparciu w rozmowach z Komisją Europejską, dla postulatu uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T.

 

W tym roku przedstawiciel Nowego Bursztynowego Szlaku uczestniczył w 100.leciu portu Morskiego w Gdyni. Wiosną wraz z Pocztą Polską wydaliśmy okolicznościowe kartki pocztowe i znaczki z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia prac nad prototypem pierwszego w Polsce tramwaju przegubowego na wąski tor.

 

Wspieramy rozwój Bydgoskiego Węzła Logistycznego we współpracy z takimi partnerami zewnętrznymi jak; Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 

Zobacz podsumowanie II Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku:

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu