Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa nowy rok warto zaopatrzyć się w Kalendarz Bydgoski. Egzemplarz trafił do premiera

Na nowy rok warto zaopatrzyć się w Kalendarz Bydgoski. Egzemplarz trafił do premiera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 grudzień 2022 06:13

Od kilku tygodni można kupić ,,Kalendarz Bydgoski” na rok 2023, nazwa może nieco mylić, bowiem to ponad 250 stron z artykułami poświęconymi Bydgoszczy. Treściami, które w domyśle mają pokazywać przyszłym pokoleniom jak żyliśmy. Kalendarz Bydgoski wydaje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy od 1968 roku. Bieżące wydanie jest numerem 56.

 

Z racji tego, że rok 2023 Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła rokiem TMMB, nie może zabraknąć publikacji o 190-letniej tradycji tej organizacji, piórem jej prezesa Jerzego Derendy. Znajdziemy w niej kolejną część kroniki pandemii COVID-19 autorstwa Wojciecha Sobocińskiego, tym razem poświęconej rokowi 2021. Wśród wielu publikacji pojawiają się sylwetki ofiar Katynia związanych z Bydgoszczą, artykuł o zapomnianym księdzu patriocie Ryszardzie Markwarcie, a także wspomnienie roku 1923 (czyli okresu sprzed 100 lat) autorstwa Krzysztofa Błażejewskiego. Kalendarz Bydgoski przedstawia też zestawienie najważniejszych wydarzeń z 2021 roku.

 

Zapraszam również na moje artykuły: podsumowanie statystyczne 2021 roku; ,,Otwarte drzwi w herbie zobowiązują”, czyli opis tego jak w roku bieżącym bydgoszczanie pomagali Ukraińcom zmagającym się z rosyjskim agresorem; ,,Odważnie w przyszłość” o realizacji terminalu Bydgoszcz-Emilianowo i petycji do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T.

 

Poponujemy dla każdego coś interesującego. Miłośnicy historii miasta znajdą np. niezwykły kalendarz retro z roku 1923 skonstruowany przez red. Krzysztofa Błażejewskiego  na podstawie niegdysiejszej prasy opisującej budzenie się polskości  w mieście, czy np. opowieść  Jolanty Zielaznej o tym, jak w Bydgoszczy, krótko po zakończeniu I wojny światowej prowadzono akcję zbiórki pieniędzy na pomoc japońskim dzieciom, ofiarom trzęsienia ziemi. To świadectwo długiej tradycji zbiorowej filantropii w naszym mieście. Najnowsze dowody ofiarnej pomocy wojennym uchodźcom z Ukrainy, które rejestruje Łukasz Religa są tego kolejnym przykładem. Otwarte drzwi w herbie Bydgoszczy zobowiązują - reklamuje wydanie jego redaktor naczelny Marcin Rykowski - Długo by tak jeszcze wymieniać – jest legenda i kryminał, poważne i zabawne wiersze i wierszyki oraz przeuroczy List z Włoch Marii Gulczyńskiej – Baci, wsparty własnoręcznie przyrządzoną sztuką teatralną z bydgoską akcją. Sądzę też, że sporą satysfakcję przyniosą Państwu rozmowy z wyjątkowymi bydgoszczanami : Urszuli Guźleckiej z doktorem Ryszardem Długołęckim, artystą Aleksandrem Dętkosiem i śpiewakiem Ryszardem Smędą, a Norberta Krawczyka z wspaniałym muzykiem Bogdanem Ciesielskim. Skutkiem nieoczekiwanej dociekliwej kwerendy dziennikarskiej (zdradzę też tylko sygnalnie) jest odkrycie red. Wojciech Sobocińskiego, że autorką słynnej palmy „posadowionej” w centrum stolicy jest bydgoszczanka Joanna Rajkowska i ma przy  ul. Mazowieckiej „swoją” bramę, a prof.  Marka Jeleniewskiego, że ojciec wybitnego muzykologa, znawcy Bacha, mieszkał przy  ul. Kujawskiej.

 

We wtorek jeden egzemplarz ,,Kalendarza Bydgoskiego” podarował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wiceminister Jarosław Wenderlich.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu