Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJak wyglądały barki, które przepływały przez Bydgoszcz? W Muzeum Kanału Bydgoskiego udostępniono nową wystawę

Jak wyglądały barki, które przepływały przez Bydgoszcz? W Muzeum Kanału Bydgoskiego udostępniono nową wystawę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 17 grudzień 2022 08:34

Od środy w mieszczącym się na Okolu Muzeum Kanału Bydgoskiego można oglądać wystawę czasową pt. „Barki na Bydgoskim Obszarze Wodnym” - Barek które można było zobaczyć na Brdzie i na Kanale Bydgoskim było bardzo wiele – mówi nam Tomasz Izajasz, kustosz tego muzeum – Na wystawie odpowiadamy na pytania co przewożono – dodaje. Zapraszamy na krótki spacer filmowy po nowej wystawie.


- Ta wystawa też pokazuje jak te barki odnajdywały się w kolorycie naszego pięknego bydgoskiego waterfrontu, pokazujemy nad Kanałem Bydgoskim barki, w szczególności nad starym odcinkiem, głównie nad tym zakopanym – opowiada o wystawie Tomasz Izajasz.

 

Wystawa opiera się głównie o zachowane archiwalne zdjęcia oraz reprodukcje malarskie. Dowiedzieć możemy się, że w 1938 roku w Bydgoszczy organizowane były ,,Dni Morza”.

 

- Na całej szerokości Brdy ustawiły się jak widzimy aż cztery barki – opisuje jedną z reprodukcji Izajasz – Obok nich świetnie góruje nad nimi nie tylko Pałacyk Loyda Bydgoskiego, ale również to co mam nadzieję niedługo wróci do nas do Bydgoszczy, czyli żuraw portowy, który pokazuje do czego służyło nabrzeże.

 

Plan odbudowy żurawia portowe jest brany pod uwagę przy planowaniu rewitalizacji Rybiego Rynku, którą jakiś czas temu zapowiedział prezydent Rafał Bruski.

 

Wystawa „Barki na Bydgoskim Obszarze Wodnym” będzie dostępna w Muzeum Kanału Bydgoskiego do Europejskiej Nocy Muzeów, czyli jest kilka miesięcy, aby się pojawić, przy okazji będzie można zobaczyć wystawę stałą.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu