Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLokalne, w tym bydgoskie poprawki odrzucone przez Sejm

Lokalne, w tym bydgoskie poprawki odrzucone przez Sejm

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 grudzień 2022 16:13

W czwartek rano Sejm RP przyjął ustawę budżetową na 2023 rok, tak jak to było w latach poprzednich swoje poprawki zgłaszali związani z regionem posłowie Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy, które dotyczyły dodatkowego wsparcia przez rząd inwestycji w regionie, czy też działań na rzecz rekultywacji Zachemu. Podobnie jak to było w roku poprzednim, poprawki zostały odrzucone w głosowaniu blokiem.

Jeszcze kilka lat temu uchwalanie budżetu trwało godzinami, niekiedy kończyło się późną nocą, raz nawet dopiero nad ranem – wszystko dlatego, że każda poprawka była głosowana z osobna. W ostatnich latach wszedł jednak nowy zwyczaj i poprawki odrzucane przez rząd są głosowane w jednym głosowaniu.

 

Co w tym roku dla regionu?

Podobnie jak to było w latach poprzednich zgłoszona została poprawka dotycząca dodatkowych środków na rekultywację terenów skażonych przez byłe zakłady chemiczne Zachem (ta poprawka pojawia się już od 7 lat i co roku jest odrzucana). Była poprawka, aby zabezpieczyć środki na rozbudowę drogi krajowej nr 25 pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem, była poprawka na budowę obwodnicy Białych Błot oraz na rozbiórkę i budowę nowych Wiaduktów Warszawskich w Bydgoszczy. Po raz kolejny pojawiła się też poprawka, aby rząd sfinansował modernizację stadionu Polonii oraz inna poprawka dotycząca Filharmonii Pomorskiej.

 

Nowościami w tym roku były ze strony Lewicy: poprawka na rzecz zabezpieczenia środków na utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy (od dwóch kadencji Sejm nie jest wstanie wyrazić nawet zgody na powstanie takiej uczelni medycznej) oraz zabezpieczenia środków na rozpoczęcia prac nad budową mostu pomiędzy Czarnowem i Solcem Kujawskim (w praktyce wschodniej obwodnicy Bydgoszczy). Poseł Szopiński wniósł też o zabezpieczenie środków na budowę terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo.

 

Dokładnie godzinie 9:31 odbyło się głosowanie za przyjęciem ponad 500 poprawek. Wcześniej Sejm przegłosował zgodę na takie łączne procedowanie. Poprawki wymienione oraz kilkaset innych poparło 206 posłów ze wszystkich klubów opozycyjnych, przeciwko było 227 posłów PiS-u zatem wszystkie te poprawki zostały odrzucone. W kolejnym głosowaniu Sejm uchwalił budżet.

 

Ustawa budżetowa trafi do Senatu, który będzie mógł wnieść swoje poprawki. Zapewne jak w poprzednich latach, również pojawią się poprawki dotyczące Bydgoszczy. Dlatego o dalszym przebiegu tego procesu legislacyjnego będziemy informować na bieżąco.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

  • Prawie 70% Polek nie planuje potomstwa – alarmujący sondaż

    W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.

Wiadomości z regionu