Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudżet na 2023 rok uchwalony – Ster na Bydgoszcz w okrojonej formie

Budżet na 2023 rok uchwalony – Ster na Bydgoszcz w okrojonej formie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 grudzień 2022 12:57

Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła budżet miasta na 2023 rok – deficyt budżetu planuje się na poziomie wyższym niż wynikało to w projekcie zaprezentowanym w połowie listopada przez prezydenta i przekroczył 400 mln zł, co zanosi się na rekordowy deficyt. Wzrost prognozowanego deficytu wynika ze wzrostu wydatków.

 

Dyskusja budżetowa trwała około trzech godzin, była to dyskusja głównie polityczna, gdzie strony sporu politycznego wzajemnie się atakowały. Prezydent i skarbnik miasta podkreślali, że jest to trudny budżet, z uwagi na spadki dochodów miasta, które spowodowane są reformami podatkowymi Polskiego Ładu.

 

Tematem wokół który wywołał oś sporu było wydawanie przez ratusz gazety i portalu ,,Bydgoszcz Informuje”. Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli poprawkę, aby kwotę 500 tys. planowanego na wydawanie tego medium przeznaczyć na zorganizowanie w 2023 roku Steru na Bydgoszcz, z którego prezydent w ramach oszczędności chce zrezygnować. Dyskusja wokół tego punktu toczyła się dość politycznie, zastępca prezydenta Michał Sztybel wytykał, że PiS, którego radni wnioskują o likwidację tego wydawnictwa, zwiększa finansowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia do 2,7 mld zł. Sztybel dużo uwagi poświęcił na wskazywanie jego zdaniem manipulacji TVP. W głosowaniu za tą poprawką głosowało tylko 11 radnych, koalicja KO – Nowa Lewica odrzuciła poprawkę.

 

Prezydent zadeklarował jednak, że mimo wcześniejszego planu rezygnacji ze Steru na Bydgoszcz, on się jednak odbędzie w okrojonej formie,  w oparciu o środki pozyskiwane od prywatnych firm.

 

Budżet na 2023 rok zakłada ponad 2,4 mld zł dochodów i ponad 2,8 mld zł wydatków. Nadwyżka operacyjna zanosi się na symboliczną, tylko 3 mln zł.

 

Trudna sytuacja finansów miasta wymaga ograniczenia wydatków inwestycyjnych, nie oznacza to jednak ,że ich nie będzie w 2023 roku. Najdroższą inwestycją z ok. 106 mln zł planowanych wydatków będzie kontynuacja budowy mostu tramwajowego pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńsk. Sam przyszłoroczny Bydgoski Budżet Obywatelski to 16 mln zł, do tego planuje się wydać 35 mln zł na modernizację Teatru Polskiego, 33,5 mln zł na modernizację nabrzeży Brdy (za dotację z budżetu państwa), Spore wydatki może pochłonąć też program modernizacji 20 dróg, części gruntowych, części w centrum - miasto zgłosiło do rządowego programu program warty 60 mln zł, rząd może przyznać dofinansowanie w kwocie 30 mln zł.

 

W portfelu inwestycyjnym mamy też dalszą przebudowę mostu wzdłuż alei Armii Krajowej nad torami kolejowymi z planem wydatków na poziomie 16 mln zł. Na rewitalizację Placu Wolności przewiduje się 5 mln zł, tyle samo na Plac Kościeleckich (tutaj również mamy blisko 5 mln dotacji z rządu), na razie jednak nie udało się wyłonić wykonawcy. W 2023 roku będzie też kontynuowana rewitalizacja Starego Fordonu, głównie zadania związane z nabrzeżami – tutaj mamy 11 mln zł przeznaczone.

 

W przyszłym roku rozpocznie się też budowa czwartego kręgu Opery Nova wraz z parkingiem podziemnym – największą część tej inwestycji pokryje Województwo Kujawsko-Pomorskie, Bydgoszcz dołoży w 2023 roku 17 mln zł.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu