Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOstatni dzień na zagłosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim

Ostatni dzień na zagłosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 grudzień 2022 06:05

Do północy jest jeszcze czas, aby oddać swój głos w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim i uczestniczyć w podziale kwoty 16 mln zł, jakie zostaną wydatkowane w budżecie miasta na 2023 rok. Zagłosować może każdy bydgoszczanin. Można uczynić to przez internet, co nie zajmuje specjalnie dużo czasu.

Do tegorocznej edycji BBO zgłoszono 447 projektów, czyli jest z czego tak naprawdę wybierać. Każdy mieszkaniec (w jednej ankiecie) może oddać cztery głosy, na cztery rodzaje projektów. Najwięcej jest tych osiedlowych – 257, tym głosem wybieramy spośród propozycji inwestycji znajdujących się najbliżej nas. Dalej możemy wybrać jeden z 20 projektów ponad osiedlowych, czyli większych zadań inwestycyjnych (w ostatnich latach wygrywały te związane z rewitalizacją obszaru wokół Starego Kanału Bydgoskiego i budowy Wielkiej Pętli Fordonu jako projektu reakreacyjnego) Możemy też wybrać jeden projekt społeczny i mikroprojekt społeczny osiedlowy – mogą być to np. okolicznościowe darmowe przejazdy dla mieszkańców zabytkowymi autobusami czy koncerty plenerowe lub kino plenerowe.

 

Głos można oddać pod linkiem: http://www.bydgoszcz.pl/bbo

 

Od kilku edycji widzimy, że głosowanie nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim jest elementem ożywiającym zaangażowanie społeczne. Osoby, które składały bowiem swoje projekty, teraz często prowadzą wokół nich kampanie promocyjne, chcąc zachęcać innych do głosowania. Projekty reklamowane są głównie w internecie, ale też coraz częściej na ulicach możemy się natknąć czy to ulotki czy banery promujące konkretne projekty. Aktywiści reklamując swoje projekty jednocześnie promują w praktyce Bydgoski Budżet Obywatelski.

 

Wyniki BBO w pewnym stopniu pomogą decydentom zapoznać się z oczekiwaniami społecznymi mieszkańców. W przestrzeni publicznej pojawią się różnego rodzaju postulaty, tego typu sondaż jakim jest BBO pozwoli zauważyć, które z nich mieszkańcy traktują z najwyższym priorytetem. Możemy bowiem zagłosować jako projekt ponadosiedlowy dodatkowe dofinansowanie komunikacji miejskiej, aby wykonywała ona dodatkowe kursy. W ostatnich tygodniach niektóre organizacje społeczne wręcz wprost twierdziły, że należy zwiększyć finansowanie przewozów kosztem niektórych inwestycji. Na ile ten pogląd popierają bydgoszczanie mogą pokazać nam wyniki BBO.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu