Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW najbliższych miesiącach bezpośrednim pociągiem do Pragi nie pojedziemy

W najbliższych miesiącach bezpośrednim pociągiem do Pragi nie pojedziemy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 grudzień 2022 00:15
W najbliższych miesiącach bezpośrednim pociągiem do Pragi nie pojedziemy Fot: RegioJet

Zarówno PKP we współpracy z czeskim narodowym przewoźnikiem Czeskie Drahy oraz prywatny przewoźnik RegioJet nie uruchomiły od niedzieli połączeń na trasie Gdynia – Bydgoszcz – Inowrocław – Wrocław – Praga. Jeden i drugi przewoźnik taki zamiar snuli od dłuższego czasu. Być może uda się ten zamiar zrealizować za rok.

Uruchomienie połączenia z Trójmiasta przez Bydgoszcz, Poznań i Wrocław do stolicy Czech Pragi PKP Intercity komunikowało jako swój zamiar już od jakiegoś czasu. W wieloletnim harmonogramie wskazano właśnie grudzień 2022 roku jako planowany start połączenia na tej trasie. W nowym rozkładzie jazdy zdecydowano się uruchomić połączenie PKP PLK do Pragi, ale z Krakowa, po zupełnie innej trasie.

 

UTK pokrzyżowało plany prywatnego przewoźnika

Prywatny czeski przewoźnik RegioJet połączenie na tej samej trasie chciał uruchomić już przed rokiem – od grudnia 2021. Zrealizowanie tego zamiaru było niemożliwe, bowiem dopiero pod koniec lipca bieżącego roku RegioJet otrzymał od Urzędu Transportu Kolejowego zgodę na uruchomienie jednego pociągi – z wyjazdem z Bydgoszczy około godziny 11 i dojazdem do Pragi o godzinie 18:10. Czesi chcieli dwóch par, oponowało przeciwko PKP Intercity wskazując na zaburzenie równowagi dla opłacalności swoich pociągów relacji Trójmiasto – Bydgoszcz – Poznań – Wrocław – obawiano się, że czeska firma może jeździć taniej od narodowego polskiego przewoźnika.

 

RegioJet dowiadując się o zgodzie UTK na jeden pociąg pod koniec lipca, nie było gotowe, aby wystartować od grudnia (przeciągające się postępowanie przed UTK sprawiło, że Czesi inaczej zagospodarowali swój tabor). RegioJet uzyskał zgodę do grudnia 2027 roku, zatem być może przewoźnik wystartuje na tej trasie w grudniu przyszłego roku.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu