Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy Szlachetna Paczka dotrze do wszystkich potrzebujących. Trwa weekend cudów

W Bydgoszczy Szlachetna Paczka dotrze do wszystkich potrzebujących. Trwa weekend cudów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 10 grudzień 2022 18:29

Tegoroczna Szlachetna Paczka weszła w fazę decydującą – tego weekendu wolontariusze dostarczają paczki bezpośrednio do potrzebujących – Weekend cudów to najpiękniejszy moment, kiedy jedziemy do rodzin, widzimy jak otwierają te paczki, jak się wzruszają, jak ogromne wrażenie wywołuje u nich to, że ktoś chciał im pomóc – mówi nam Michalina Menczak, jedna z bydgoskich wolontariuszek Szlachetnej Paczki. Szlachetna Paczka do potrzebujących dociera w rym roku po raz 22.

Jeszcze nie tak dawno pojawiały się obawy, czy pomoc trafi do wszystkich rodzin, z jednej strony przez chwilę brakowało wolontariuszy, z drugiej natomiast wciąż były rodziny, dla których przygotowania paczki nich się nie zdeklarował – Wczoraj do ostatnich godzin czekaliśmy na naszych ostatnich darczyńców. Wszystkie rodziny darczyńców znalazły – wyjaśnia Michalina Menczak, przez co można powiedzieć, że się udało. W skali województwa kujawsko-pomorskiego Szlachetna Paczka dotrze do około tysiąca rodzin.

 

W sobotę darczyńcy przywożą paczki do magazynów, skąd wolontariusze zawożą je bezpośrednio do rodzin potrzebujących. Jeden z takich bydgoskich magazynów działał w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Leszczyńskiego, gdzie spotykamy Michalinę i Patrycje.

 

 

- Weekend cudów to jest ten czas, kiedy nasi darczyńcy przywożą paczki na magazyn i rozwozimy je do naszych rodzin – mówi Menczak – Potrzeby zależą od rodziny – mamy rodziny po pożarach, gdzie te potrzeby są większe, mamy też rodziny które przyjechały z Ukrainy, gdzie te potrzeby są troszkę inne. Mamy seniorów, gdzie te potrzeby będą się inaczej rozkładały, tutaj potrzeba mniej żywności i środków czystości.

 

- To jest czas, na który czekaliśmy od października – podsumowuje wolontariuszka znaczenie Weekendu Cudów.

 

Szerzej o tym z jakiego typu rodzinami mamy do czynienia mówi wolontariuszka Patrycja Dzikowska – Mamy również rodziny wielodzietne, które nie mogą sobie pozwolić na najważniejsze potrzeby. W tym roku również pomagamy rodzinom, które są w pewien sposób obarczone chorobą, która bardzo kosztownie obciąża ich budżet domowy.

 

Dzikowska wyjaśnia, że Szlachetna Paczka nie polega tylko na jednorazowej pomocy raz na rok, ale też budowaniu relacji z rodzinami i pomaganiu im w wychodzeniu z trudnej sytuacji – Przy pierwszym spotkaniu ważne jest zbudowanie bezpieczeństwa i takiego poczucia wartości rodziny. My jako wolontariusze pracujemy z rodzinami przez cały rok. Paczka materialna to jest jeden etap z procesu, najpierw budujemy z rodziną relację, aby nam zaufała, aby mogli nam podzielić trudnymi sytuacjami. Następnie w grudniu przekazujemy im pomoc materialną, natomiast od stycznia zaczynamy pracę typowo z rodziną nad ich wartością.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu