Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPociągi zaprojektowane dla Kolei Czeskich nagrodzone za design

Pociągi zaprojektowane dla Kolei Czeskich nagrodzone za design

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 grudzień 2022 09:22
Pociągi zaprojektowane dla  Kolei Czeskich nagrodzone za design Fot: PESA

Instytut Wzornictwo przyznał nagrodę Dobry Wzór 2022 dla pociągów PESA847, które opracowano z myślą o Ceskich Drahah, czyli narodowego przewoźnika Czech. PESA wyprodukowała pierwszy pociąg w ramach zamówienia 76 pociągów typu PESA847.

 

Będą one wozić w Czechach pasażerów z regionów regionów Praskiego, Środkowych Czech, Pardubic, Południowo-Czeskiego, Wysoczyny, a także Hradec Kralove czy Pilzna czy Południowo-Morawskiego. Pierwszy wyprodukowany pociąg PESA847 przechodzi obecnie testy na torze doświadczalnym w Żmigrodzie, w trakcie produkcji jest obecnie 18 kolejnych pociągów.

 

- „ DOBRY WZÓR 2022 dla pierwszego pociągu z platformy REGIO160 jest dla mnie ważny w kontekście tego konkretnego, właśnie zrealizowanego projektu. Z drugiej strony to kolejna nagroda dla zespołu fabrycznego designerów PESA - powód do dumy i potwierdzenie tego, że nasz sposób myślenia o pojazdach szynowych jest doceniany. Zawsze staramy się projektować ze świadomością, że nasze pojazdy stają się częścią przestrzeni publicznej, są widoczne i dostępne dla wszystkich. Wpisując się w nasze życie powinny tworzyć jego tło, zapewniać bezpieczeństwo, komfort ale i po prostu dawać radość wynikającą z kontaktu z atrakcyjną i estetyczną formą." - podkreślił dr hab. Bartosz Piotrowski, Prof. ASP w Warszawie i Kierownik Zespołu ds. Wzornictwa Przemysłowego i Identyfikacji Produktu PESA.

 

Prace nad pojazdami nowej platformy Pesa rozpoczęła w 2020 roku od realizacji programu UX Regio (ang. user experience), podczas którego wspólnie z klientami analizowano projekty oraz dostępne badania preferencji pasażerów (m.in. od partnera UTK). Pojazd DMU 847 uwzględnia aspekty wynikające ze współtworzonego z klientami Raportu UX REGIO, dzięki czemu stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby pasażerów.

Czechy to dla PESA ważny rynek jeżeli chodzi o produkcję pociągów. Prywatny czeski przewoźnik RegioJet również jest klientem bydgoskiej firmy. RegioJet zamówiło pociągi dwusystemowe, pozwalające na zasilanie z dwóch typów trakcji elektrycznej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu