Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNIK wytyka bydgoskiemu ADM, że przez dwa lata zajmowało się usługami komercyjnymi

NIK wytyka bydgoskiemu ADM, że przez dwa lata zajmowało się usługami komercyjnymi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 grudzień 2022 06:46

W piątek informowaliśmy o publikacji wyników kontroli NIK dotyczącego nadzoru samorządów nad swoimi spółkami komunalnymi z województwa kujawsko-pomorskiego. To dość rozległy materiał pokontrolny, dlatego z osobna chcemy przyjrzeć się uchybieniu do jakiego miało dojść w Administracji Domów Miejskich i nadzorowi prezydenta nad tą spółką.

Kontrolerzy wykazują, że ADM od stycznia 2017 roku do sierpnia 2019 roku zarządzało nie tylko komunalnym zasobem mieszkaniowym, ale też świadczyło usługi komercyjne związane z zarządzaniem nieruchomości, co przyniosło 16 mln zł przychodu, czym samym wykroczono poza dozwolone działania spółek komunalnych, które powinny zajmować się tylko tymi zagadnieniami, które dotyczą sfery publicznej.

 

Prezydent Rafał Bruski odnosząc się do tych wątpliwości stwierdził, że są to mimo wszystko marginalne przychody w stosunku do wszystkich ADM - Pozyskiwanie choć marginalnych przychodów dodatkowych może być wyłącznie odbierane wkategoriach staranności gospodarowania zasobem majątkowym każdej ze spółek. Trudno zakładać, że intencją stanowiącego zapisy art. 10 ugk było nieefektywne prowadzenie działalności i wykorzystania majątku spółek gminnych.- takie wyjaśnienia złożył prezydent.

 

Najwyższa Izba Kontroli stoi jednak na stanowisku, że ADM powinno świadczyć usługi wyłącznie dla gminy jaką jest Miasto Bydgoszcz. Głównym postulatem ze wszystkich czynności kontrolnych w naszym województwie jest wniosek NIK do premiera o zmiany ustawowe, aby jednoznacznie ograniczyć zakres komercyjny spółek komunalnych. Podobne zarzuty postawiono m.in. MZK w Toruniu i we Włocławku zarzucając prowadzenie im komercyjnych stacji benzynowych (bydgoski MZK takiej działalności jako jedyny z kontrolowanych przedsiębiorstw nie prowadził). Toruńskie Jordanki miały również prowadzić komercyjną działalność związaną z wynajem sal, co zdaniem NIK naruszało ustawę.

 

Zarzut dotyczący działalności zarobkowej ADM w latach 2017-2019 to jedyny w zakresie nadzoru nad spółkami postawiony prezydentowi Bydgoszczy. Pozostałą aktywność prezydenta NIK ocenia pozytywnie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu