Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPłyta Starego Rynku najprawdopodobniej będzie musiała być czyszczona cyklicznie

Płyta Starego Rynku najprawdopodobniej będzie musiała być czyszczona cyklicznie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 11 grudzień 2022 00:27
Płyta Starego Rynku najprawdopodobniej będzie musiała być czyszczona cyklicznie Archiwum - sierpień 2022

W wakacje odbywała się na płycie Starego Rynku wymiana fug, bowiem jak wykazała kontrola Najwyższej Izby Kontroli błędny ich dobór prowadził do tego, że wokół płyt zaczął powstawać psujący estetykę tego miejsca osad. Następnie przeprowadzono czyszczenie płyt – pierwsze efekty były zadowalające, ale już jesienią widać było pewne zabrudzenia. Czy to oznacza, że czyszczenie będzie się odbywać cyklicznie?

Błąd w sztuce z zastosowaniem fug jak wynika z raportu NIK polegał na zastosowaniu - fugi na bazie piasków i epoksydów charakteryzujących się przepuszczalnością wody, przy nieprzepuszczalnej podbudowie, zamiast zastosowania rozwiązań o podobnym stopniu przepuszczalności wody.

 

Ciężko oszacować czy zastosowana metoda naprawy płyty okazała się skuteczna, więcej będzie można powiedzieć po zimie. Jesienne obserwacje wskazują jednak na to, że trzeba się liczyć z tym, że płyty i tak będą się zabrudzać, ale być może wystarczy raz lub dwa razy w roku czyszczenie, które można zrealizować praktycznie w 1-2 dni (bez konieczności wymiany fug, co trwało kilka tygodni). Jedyny mankament, że wiąże się to z kosztami.

 

O zadowolenie z wakacyjnych prac zapytał prezydenta w interpelacji radny Szymon Róg. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, który wskazuje, że codzienne użytkowanie przestrzeni Starego Rynku wpływa na jego zabrudzenie, dlatego planuje się na wiosnę kolejne czyszczenie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu