Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski Rok Praw Człowieka powoli dobiega końca

Bydgoski Rok Praw Człowieka powoli dobiega końca

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 grudzień 2022 00:25
Oficjalne logo roku Oficjalne logo roku

Pod koniec stycznia Rada Miasta Bydgoszczy postanowiła ustanowić rok 2022 jako Rok Praw Człowieka, wówczas mało kto mógł przypuszczać, że już po miesiącu przyjdzie nam pokazywać jak ważne są prawa człowieka w praktyce, gdy po rosyjskiej agresji na Ukrainę, bydgoszczanie stanęli przed wyzwaniami związanymi z organizacją pomocy humanitarnej oraz pomocy uchodźcom.

- Bydgoszcz wspierała Ukrainę i uchodźców głównie poprzez organizację punktów zbiórki darów – mówi zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz podsumowując Rok Praw Człowieka w Bydgoszczy. Waszkiewicz wymieniła szereg działań podejmowanych przez samorząd, chociażby pomoc edukacyjną dla uchodźców – Uczniowie z Ukrainy zostali otoczeni wsparciem i opieką – podkreślała. Ostatnio miesiące to także szereg działań oddolnych i obywatelskich na rzecz uchodźców.

 

Waszkiewicz wspomina, że przez ostatnie miesiące prowadzone były prace nad miejskim programem na rzecz równego traktowania mieszkańców – Program stawia przede wszystkim na tolerancję i różnorodność – wyjaśnia zastępca prezydenta. Program został już opracowany, w przyszłym roku trafi do konsultacji społecznych, a docelowo ma zostać uchwalony przez Radę Miasta Bydgoszczy.

 

Ostatni rok to także rozwój programu dla szkół ,,Szkoła otwarta i tolerancyjna”, w którym uczestniczą 82 bydgoskie szkoły – Warto podkreślić, że realizowane są inicjatywy wymyślone przez dzieci i młodzież. Dlatego są one ciekawe – podkreśla prezydent Iwona Waszkiewicz.

 

W Rok Praw Człowieka wpisuje się też odsłonięcie dębu Lecha Wałęsy w Alei Ossolińskich, laureata pokojowej Nagrody Nobla oraz ostatnio otwarta przez Muzeum Okręgowego wystawa ,,Kurdystan oblicza trwania”, która jako pierwsza na świecie zgromadziła artystów zarówno z ziem historycznego Kurdystanu (administracyjnie podlegających Turcji, Iranowi i Irakowi) oraz z europejskiej diaspory kurdyjskiej.


Jutro – 10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, z tej okazji w kawiarence obywatelskiej przy ulicy Gdańskiej 5 odbędą się w godzinach 10-14 wydarzenia organizowane przez stowarzyszenie Slavos. Będzie można wziąć udział m.in. w pisaniu listów w obronie więźniów politycznych na świecie w ramach maratonu Amnesty International.

 

Patronami roku 2023 decyzją Rady Miasta będą: Towarzystwo Miłosników Miasta Bydgoszczy oraz Andrzej Szwalbe.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu