Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz z droższymi opłatami za parkowanie od Dubaju

Bydgoszcz z droższymi opłatami za parkowanie od Dubaju

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 grudzień 2022 10:04

Organizacje chcące promować w Bydgoszczy transport zbiorowy wręcz namawiają do dalszych podwyżek opłat za parkowanie samochodów. Stawka 3,80 zł w centrum Bydgoszczy za godzinę – czy to tak mało? Jak spojrzy się na europejskie stolice jak Amsterdam, Paryż, czy Berlin to w centrum nie mamy tak drogo, ale jak spojrzymy na skalę świata to daleko też nam do najtańszych.

 

Brytyjski Fixter opracował światowy ranking (TOP 65) najdroższych parkingowo miast na świecie, z Polski znalazła się w nim tylko Warszawa, choć jak spojrzymy na niektóre miasta, to Bydgoszcz będzie od nich droższa. Ranking powstał w dolarach, co pozwala realnie porównywać, ale trzeba też pamiętać, że w poszczególnych państwach siła nabywcza w dolarach jest zupełnie inna.

 

W rankingu wygrywa Nowy Jork przed Bostonem. W Nowym Jorku za zaparkowanie przy siedzibie władz zapłacić trzeba 25 dolarów, na ulicy handlowej 33 dolary, mamy zatem kwoty powyżej 100 zł, pamiętać trzeba, że średnie wynagrodzenie w USA szacuje się powyżej 4 tys. dolarów miesięcznie. Trzecie australijskie Sydney oferuje parkowanie za niecałe 13 dolarów w centrum, podobny wskaźnik ma Londyn – najdroższe miasto europejskie. W pierwszej 14 aż 11 to miasta amerykańskie. 15 norweskie Oslo oferuje parkowanie w centrum w przeliczeniu za niecałe 40 zł godzina (w przeliczeniu na złotówki Norweg zarabia średnio 24 tys. zł miesięcznie).

 

Jedynym polskim miastem w tym zestawieniu jest Warszawa z 1,54 dolarami za godzinę parkowania w centrum, czyli niecałymi 7 złotymi.

 

W znajdującym się w tym zestawieniu na 58 miejscu Dubaju średni koszt parkowania w centrum to 54 centy, czyli jakieś 2,4 zł. W Bydgoszczy godzina kosztuje 3,80 zł, czyli 86 centów według dzisiejszego kursu. Bydgoskie stawki są wyższe od stolicy Indii, czy Argentyny.

 

Ranking powstał nie tylko w oparciu o ceny parkowania w centrum, ale też na stadionach sportowych, ulicach handlowych, czy na lotniskach. W Bydgoszczy za godzinę trzeba zapłacić ok. 3,3 dolara, niewiele mniej niż w Istambule, ale drożej niż Singapurze, we wspomnianym Dubaju, Mexico City, Szanghaju w Chinach, czy w stolicach Indii Delghi oraz Argentyny Buenos Aires.

 

Trzeba też pamiętać, że w Bydgoszczy gdy parkujemy dwie godziny, to opłata za drugą jest wyższa, ale trzymamy się ceny pierwszej godziny, bo tak swój ranking oparł Fixter. Nie wliczamy też nowych parkingów Park&Ride, bowiem ich ceny na pewno podbiłyby wynik dla Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu