Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRuszyły przygotowania do budowy nowych linii tramwajowych.

Ruszyły przygotowania do budowy nowych linii tramwajowych.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 grudzień 2022 11:44
ul. Solskiego ul. Solskiego Fot: ZDMiKP

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił ostatniego dnia listopada przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej i pełnienie nadzoru autorskiego nad rozbudową linii tramwajowej wzdłuż ulicy Solskiego do nowej pętli Bielicka na Szwederowie. Docelowo ma powstać zamknięty okrąg, bowiem dalej tory będą biegły na Błonie i przez Plac Poznański do Ronda Grunwaldzkiego.

Odcinek Rondo Kujawskie – Bielicka będzie liczył 1,6 km. Postępowanie przetargowe obejmuje także przebudowę pętli w Lesie Gdańskim, która utworzyć ma kolejne perony.

 

Ważną częścią tej inwestycji będzie dostosowanie ciągu ulic Solskiego do przekroju dwujezdniowego, z obustronnymi chodnikami, drogami rowerowymi, infrastruktura dla komunikacji publicznej, zgodnego z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – informuje ZDMiKP.

 

Przewiduje się, że wykonawca zakończy prace w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy. Co istotne – zakres umowy obejmie uzyskanie decyzji ZRID, której wydanie pozwoli ogłosić przetarg już na opracowanie prac budowlanych.

W kolejnych etapach miałby powstać odcinek do Bielickiej do Szubińskiej, dalej na Plac Poznański i Kruszwicką do Ronda Grunwaldzkiego.

 

Na dzisiaj miasto nie posiada finansowania dla prac budowlanych, które można szacować, że mogłyby się zacząć nawet za 3 lata. Ratusz liczy na pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej, a takie wstępnie są już Bydgoszczy dedykowane z nowej perspektywy finansowej, bowiem, Komisja Europejska chce postawić w najbliższych latach na transport szynowy.

 

W miastach posiadających transport szynowy (tramwaje) preferowany będzie rozwój tej gałęzi transportu zbiorowego poprzez inwestycje w infrastrukturę szynową – czytamy w ostatniej wersji programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (dokument jeszcze w pelni nie zatwierdzony przez Brukselę).

 

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 28 grudnia.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu