Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWizyta sejmowej Komisji Obrony Narodowej była okazją do zaprezentowania potencjału bydgoskich zakładów zbrojeniowych

Wizyta sejmowej Komisji Obrony Narodowej była okazją do zaprezentowania potencjału bydgoskich zakładów zbrojeniowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 listopad 2022 16:57
Komisja w WZL Komisja w WZL

We wtorek odbyła się w Bydgoszczy całodniowa wizyta studyjna delegacji sejmowej Komisji Obrony Narodowej – posłowie odwiedzili Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, bydgoską Belma oraz siedzibę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Dla wszystkich tych instytucji była to okazja, aby zaprezentować się przed delegacją Sejmu.

Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że bydgoskie zakłady zbrojeniowe są kluczowe dla obronności kraju. Wojskowe Zakłady Lotnicze pochwaliły się dronami ,,Wizjer” i ,,Orlik”, które zostały już zamówione przez polską armię oraz DragonFly, powstały z myślą o niszczeniu opancerzonych pojazdów. Drony DragonFly posłowie mogli oglądać w locie. DragonFly pojawiałs się w debacie publicznej głównie dlatego, że były pytania dlaczego ten produkt produkcji polskiej jeszcze nie trafił do armii, stąd też prezentacja tego drona być może zachęci ministerstwo do bardziej zdecydowanych kroków, w szczególności, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie raz informowało, że ten bydgoski produkt znajduje się na liście zainteresowania.

 

Posłowie wyrażali też zainteresowanie myśliwcami F-16, które na zlecenie amerykańskiej armii zaczęły serwisować Wojskowe Zakłady Lotnicze.

 

Na terenie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Jak się dowiadujemy, komisja z uznaniem wypowiadała się o tej jednostce, jednocześnie deklarując, że więcej trzeba z uznaniem o Inspektoracie mówić też w Warszawie, w tym w Sejmie, bo jest czym się szczycić.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

 • Sikorski dystansuje się od możliwości zostania unijnym komisarzem

  Od wyborów europejskich minął już ponad tydzień – w Unii Europejskiej rozpoczęły się układanki nowego rozdania w Komisji Europejskiej, od wielu tygodni w spekulacjach pojawia się nazwisko Radosława Sikorskiego, obecnie szefa polskiej dyplomacji. Sikorski miałby odpowiadać za sprawy obrony lub unijną dyplomację. Polityk i premier Donald Tusk w poniedziałek od tego się zdystansowali.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu