Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwięty Marcin z Tours – patron Bydgoszczy

Święty Marcin z Tours – patron Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 listopad 2022 17:06

W Bydgoszczy rozwija się kult Matki Boskiej Pięknej Miłości, która nazywana jest patronką Bydgoszcz. Wpływ na rozwijanie kultu ma na pewno reaktywowana inicjatywa międzywojenna Koncertów Maryjnych z Różą Biskup Krzysztof Włodarczyk przypomina jednak, że Bydgoszcz ma też za patronat św. Marcina z Tours, który żył w IV wieku. Jego główne wspomnienie w Polsce przypada 11 listopada, tego dnia główną uwagę skupiamy jednak Świętu Niepodległości.

 

O św. Marcinie bp. Włodarczyk przypomniał podczas Mszy Świętej sprawowanej w ramach obchodów Święta Niepodległości - Żył w IV wieku na terenie dzisiejszej Francji – wspomniał bp. Krzysztof Włodarczyk - Jest współpatronem naszej bydgoskiej Katedry, ale jest też patronem Miasta Bydgoszczy, patronem civitatis. Ten tytuł oficjalnie potwierdził kardynał Edmund Dalbor, Prymas Polski w 1924 roku. Widząc wzrost Bydgoszczy, pragnąc zaradzić potrzebom duszpasterskich Bydgoszczy wydał dekret erygujący 5 parafii wyodrębnionych z parafii farnej.

 

- Św. Marcin pokazał swoim życiem, że niekoniecznie trzeba ponieść śmierć męczeńską, by zyskać uznanie w oczach Boga, aby stać się wzorem dla ludzi. Chwałę nieba można równie dobrze zdobyć codziennym praktykowaniem miłości wynikającej z wierności przykazaniom oraz praktykowaniu miłosierdzia – wyjaśniał bp. Włodarczyk. Święty urodził się w Sabarii na terenie dzisiejszy Węgier (wówczas była to rzymska prowincja Panonia), Z francuskim Tours położonym nad Loarą, gdy wybrany został tam na biskupa. Św, Marcin uznany jest za patrona Francji.

 

- Mieszkańcy Bydgoszczy, diecezjanie, goście, turyści i miłośnicy miasta, które jest stolicą bydgoskiej diecezji, mogą się cieszyć wstawiennictwem św. Marcina – kończył swoją homilę bp. Włodarczyk.

 

Drugim patronem Katedry bydgoskiej jest św. Mikołaj z Miry, które wspomnienie przypadnie wkrótce – 6 grudnia. Żył on na przełomie III i IV wieku, zasłynął z tego, że rozdał majątek rodzinny ubogim. Dzisiejsza kultura na nim wzoruje postać Świętego Mikołaja.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu