Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy dyskutują o technologiach, które mogą zmienić wkrótce przemysł

W Bydgoszczy dyskutują o technologiach, które mogą zmienić wkrótce przemysł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 listopad 2022 19:50

Egzoszkielet może pomóc odzyskać sprawność wielu osobom, które cierpią na niedowład kończyn, ale też w przypadku osób zdrowych mogą zwiększyć ich siłę jako wspomagacz przy wykonywaniu prac fizycznych. W czwartek rozpoczęła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego I Międzynarodowa Konferencja ,,Inteligentne Rozwiązania dla Przemysłu”, nazwana też Przemysłem 4.0. Partnerem konferencji jest Polska Akademia Nauk.

Konferencja "Intelligent Solutions for Industry - ISI 2022" stanowi nową platformę wymiany wiedzy, merytorycznych dyskusji, postępów, wyników badań i doświadczeń przemysłowych

wśród naukowców, badaczy, decydentów, praktyków i studentów zajmujących się tematami w obszarze Przemysłu 4.0 i Inteligentnej Produkcji. W czasie tej konferencji prezentowane są m.in. roboty, innowacje z dziedziny druku 3D, ale też wykorzystania technologii VR.

 

Konferencja jest międzynarodowa, ale jej gospodarze mają też się czym chwalić, w mediach głośno bywało bowiem o prototypie egzoszkieletu, który opracował zespół naukowy z UKW, który uzyskał już nawet pierwsze nagrody z tego tytułu - Obecnie egzoszkielet jest testowany na 10 osobach, które się zgłosiły w wieku od 19-73 lat – mówi nam mgr. Jakub Kopowski, który prezentował ten szkielet na konferencji - Gdyby to się udało wdrożyć, to osoby które nie są wstanie poruszać ręką, a z tego powodu pracować, ani wykonywać codziennych czynności, nie tylko będą mogli wrócić do pracy i stać się całkowicie samodzielne, ale również zyskać nowe możliwości.

 

Kopowski zaznacza jednak, że z wynalazku będą mogli korzystać też w pełni sprawni, dla poprawy wydajności - Egzoszkielet zwiększa również siłę udźwigu u pracownika będącego osobą zdrowia, co zwiększa wydajność

 

Pierwszy dzień konferencji zamknęła prezentacja zespołu naukowego Koszalińskiego Uniwersytetu Technologicznego, który pracuje nad tym, aby wykorzystywane w produkcji energii wiatrowej materiały kompozytowe móc później wykorzystać do produkcji materiałów drewnopodobnych. Jak się dowiadujemy z prezentacji, obecnie elektrownie wiatrowe można w około 90% podać recyklingowi, ich badania mają służyć zagospodarowaniu pozostałych 10%, aby recykling był w tym zagadnieniu pełny.

 

Konferencja zakończy się w piątek.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu