Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz więcej wątpliwości wokół wydatków bydgoskiej fundacji

Coraz więcej wątpliwości wokół wydatków bydgoskiej fundacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 listopad 2022 07:26

W ubiegłym tygodniu ujawniliśmy, że fundacja Bezpieczny Świat operując dotacjami od wojewody na pomoc uchodźcom z Ukrainy z 65 tys. zł uzyskanych, ponad 27 tys. wydała w firmie, której współwłaścicielką jest prezes fundacji. Informowaliśmy też o takich zakupach jak para butów za 750 zł. Do dzisiaj nikt nie wyjaśnił publicznie w jakim celu zakupiono te buty, na nasze pytania fundacja nie odpowiada, natomiast pojawiają się nowe wątki.

 

Więcej o sprawie piszemy - Buty za 750 zł, zlecenia w firmie prezes fundacji – spore wątpliwości co do zasadności wydatków z funduszy pomocy uchodźcom

 

Mamy dwie faktury z Torunia wystawione 25 września – jedna z planetarium na 53 zł za bilety dla 3 osób. W tym momencie może pojawić się już wątpliwość, bowiem wojewoda dotację przyznał w trybie artykułu 12 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy z 12 marca 2022 roku. Ten artykuł mówi wprost jakie to mogą być rodzaje pomocy: zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie zbiorowe, zapewnienie transportu oraz środki czystości i higieny. Druga faktura wystawiona została przez jedną z droższy toruńskich restauracji na 209,50 zł. Faktura wystawiona jest na ,,Usługę gastronomiczną”, stąd też nie wiemy ile osób korzystało, ale patrząc na ceny można podejrzewać, że podobnie jak w planetarium były to trzy osoby. Ta sprawa wymaga zatem również wyjaśnienia, przy czym wizytę w restauracji raczej trudno będzie uznać za ,,wyżywienie zbiorowe”.

 

Fundacja Bezpieczny Świat łącznie z puli 65 tys. zł rozliczonych na faktury wystawione przez restauracje na wyżywienie lub usługi gastronomiczne wydała 1147,50 zł. Te pieniądze pochodziły z dotacji z budżetu państwa.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu