Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie składają regionalne poprawki – w większości te same co roku

Posłowie składają regionalne poprawki – w większości te same co roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 listopad 2022 00:02

W Sejmie na przełomie września i października ruszyły prace nad projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. Mniej więcej do połowy listopada kluby parlamentarne i posłowie mogli składać swoje poprawki, jak co roku wiele z nich dotyczy Bydgoszczy i okolic, w większości są to poprawki które znamy z lat poprzednich, ale też pojawiły się nowe inicjatywy – np. budowa mostu przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego.

 

W 10-letniej historii Portalu Kujawskiego nie przypominamy sobie, aby jakakolwiek poprawka dotycząca naszego regionu, zgłoszona przez posłów opozycji została przyjęta, dlatego trzeba założyć z dużym prawdopodobieństwem, że tak samo będzie w tym roku

 

Dokładną listę poprawek będziemy mogli przedstawić po posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, która powinna zaopiniować wszystkie zgłoszone poprawki. Komisja powinna to uczynić do 2 grudnia, w najbliższych dniach nie planuje się jednak posiedzenia.

 

Wiele poprawek o których słyszeliśmy to powtórka z lat poprzednich – Koalicja Obywatelska wnosi o zabezpieczenie dodatkowych środków na rekultywacje terenów po Zachemie, ta poprawka pojawia się nieprzerwalnie od ponad 7 lat, co roku jednak jest odrzucana - również taką poprawkę złożyła Lewica.. To samo środowisko polityczne po raz kolejny wnosi też o modernizację drogi krajowej nr 25 pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem. Drugi rok z rzędu mamy też poprawkę w sprawie zabezpieczenia środków na rozbiórkę i budowę nowych Wiaduktów Warszawskich (przed rokiem ta poprawka pojawiła się w Senacie za sprawą senatora Kobiaka). Po raz kolejny mamy poprawkę dotyczącą modernizacji ulicy Nakielskiej.

 

Koalicja Obywatelska złożyła też poprawkę o środki na przebudowę stadionu Polonii, identyczną poprawkę złożyła też Lewica. W tegorocznym repertuarze Lewicy pojawia się poprawka dotycząca funduszy na utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy (warto tutaj jednak wspomnieć, że od kilku lat w zamrażarce dwóch komisji leży obywatelski projekt utworzenia takiego uniwersytetu, żadna siła polityczna nie wykazuje jednak specjalnie determinacji, aby zacząć go ,,na serio” procedować.

 

Nowością jest natomiast poprawka posła Jana Szopińskiego w sprawie zabezpieczenia środków na budowę mostu przez Wisłę w okolicach Solca Kujawskiego (gdzie władze województwa na razie bez sukcesu próbują utworzyć przeprawę promową). Taki most byłby jednocześnie wschodnią obwodnicą Bydgoszczy. Szopińki złożył też poprawkę dotyczącą modernizacji Filharmonii Pomorskiej, obwodnicy Białych Błot i  budowy terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu