Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolak Mateusz Krzyżowski zwycięzcą konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego

Polak Mateusz Krzyżowski zwycięzcą konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 listopad 2022 10:27
Ignacy Jan Paderewski Ignacy Jan Paderewski

W sobotę zakończyły się przesłuchania finałowe XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, który związany jest od początku z muzyczną Bydgoszczą. Wśród najlepszych muzyków z regionu nie znajdziemy, ale tegoroczną edycję wygrał Polak 23-latek Mateusz Krzyżowski, który swoje umiejętności muzyczne szlifuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego zalicza się do najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w Polsce, co buduje też prestiż Bydgoszczy jako miasta muzycznego. Tegoroczny laureat ma na swoim koncie udział w półfinale najbardziej prestiżowego polskiego konkursu im. Fryderyka Chopina. Niecały rok temu – w grudniu 2021 roku triumfował w Bydgoszczy na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów ,,Artur Rubinstein in memoriam”, czyli drugiej bydgoskiej marce pianistycznej dedykowanej młodszym wykonawcom.

 

Drugie miejsce zajął Hiszpan Pedro Salas Lopez, trzecie Ukrainiec Danylo Saienko. Jury postanowiło wyróżnić nagrodami specjalnymi także Polaka Piotra Pawlaka oraz Japończyka Shio Okui. W niedzielny wieczór w Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert laureatów.

 

Konkurs im. Paderewskiego organizowany jest w Bydgoszczy co trzy lata, w XI edycji w 2019 roku wygrał Rosjanin Phillip Lynov.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu