Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolak Mateusz Krzyżowski zwycięzcą konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego

Polak Mateusz Krzyżowski zwycięzcą konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 listopad 2022 10:27
Ignacy Jan Paderewski Ignacy Jan Paderewski

W sobotę zakończyły się przesłuchania finałowe XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, który związany jest od początku z muzyczną Bydgoszczą. Wśród najlepszych muzyków z regionu nie znajdziemy, ale tegoroczną edycję wygrał Polak 23-latek Mateusz Krzyżowski, który swoje umiejętności muzyczne szlifuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego zalicza się do najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w Polsce, co buduje też prestiż Bydgoszczy jako miasta muzycznego. Tegoroczny laureat ma na swoim koncie udział w półfinale najbardziej prestiżowego polskiego konkursu im. Fryderyka Chopina. Niecały rok temu – w grudniu 2021 roku triumfował w Bydgoszczy na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów ,,Artur Rubinstein in memoriam”, czyli drugiej bydgoskiej marce pianistycznej dedykowanej młodszym wykonawcom.

 

Drugie miejsce zajął Hiszpan Pedro Salas Lopez, trzecie Ukrainiec Danylo Saienko. Jury postanowiło wyróżnić nagrodami specjalnymi także Polaka Piotra Pawlaka oraz Japończyka Shio Okui. W niedzielny wieczór w Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert laureatów.

 

Konkurs im. Paderewskiego organizowany jest w Bydgoszczy co trzy lata, w XI edycji w 2019 roku wygrał Rosjanin Phillip Lynov.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu